Każdy pies powinien reagować na kilka komend, które podczas groźnych sytuacji zapewnią mu bezpieczeństwo. Trening to świetna okazja, żeby pobyć razem i zacieśnić więzi. Czas na poznanie jednej z podstawowych komend! Podpowiadamy, jak nauczyć psa leżeć.
Komenda leżeć dla psa – kiedy powinna być wykorzystywana?
Szkolenie psa samodzielnie nie zawsze należy do najprostszych, a warto się na nie zdecydować. Dlaczego? To świetny sposób na spędzenie razem czasu i zacieśnienie więzi. Nauka komend jest ważna również z innych powodów – przede wszystkim daje szansę na wytrenowanie u zwierzęcia zachowań, które zwiększą jego bezpieczeństwo w groźnych sytuacjach, na przykład na spacerze.
Trening psa warto zacząć od podstawowych komend. Hasła „siad” czy „leżeć” właśnie do takich należą.
Komenda leżeć dla psa powinna zostać poprzedzona nauką siadania na Twój sygnał. Zwierzakowi, który zna już jedno hasło, będzie łatwiej opanować kolejne.
Ważne jest, żeby wiedzieć, jak nauczyć psa leżeć, ale też, po co to robić? Kiedy może przydać się taka komenda? Nauka reagowania na sygnał słowny pozwoli Ci w przyszłości przekierować uwagę czworonoga, gdy będzie zachowywał się niewłaściwie.
Wyobraź sobie sytuację, w której musisz otworzyć drzwi kurierowi, a Twój pies skacze na każdą osobę przychodzącą do domu. Listonosz może sobie tego nie życzyć. Poza tym głośne szczekanie psa utrudni Ci rozmowę z osobą, która przyszła. Gdy zwierzę ma w sobie mnóstwo emocji, wystarczy, że zastosujesz komendę słowną, żeby się uspokoiło.
Psa leżeć na Twoją prośbę warto nauczyć też ze względu na sytuacje, które mogą spotkać Ciebie i czworonożnego przyjaciela na spacerach. Są zwierzęta uwielbiające kontakt z innymi, ale niektóre wolą go unikać, a nawet mogą reagować agresją na mijane psy. Jeśli Twój zwierzak należy do drugiej grupy, odpowiednia komenda pomoże mu się uspokoić. Pamiętaj jednak, że warto wiedzieć, jak nauczyć psa komendy leżeć, nawet jeśli Twój pupil jest wyjątkowo grzeczny zarówno w domu, jak i poza nim.
Przeczytaj także: Dlaczego pies sika na łóżko? Co z tym zrobić?
Jak nauczyć psa leżeć? Poradnik
Czas dowiedzieć się, jak nauczyć psa komendy leżeć. Poznaj kolejne etapy treningu.
Jak nauczyć psa leżeć? Od czego zacząć?
W zamkniętej dłoni trzymaj przysmak – to właśnie on zainteresuje Twojego zwierzaka. Musisz nakierować psa, żeby się położył. Wykonaj powolny ruch z góry na dół, umieszczając dłoń między łapami czworonoga. Zwierzę zbliży w tym momencie łokcie do ziemi – nagrodź psa za ten gest. W końcu uda Ci się nakłonić czworonoga do przyjęcia pozycji leżącej. Gdy to zrobi, powiedz „koniec” i podaj mu przysmak.
Czas na kolejne ćwiczenie! Znów wykonaj taki sam gest dłoni jak poprzednio. Nie chowaj w niej jednak smaczków. Możesz je trzymać w drugiej dłoni, na przysmaki sprawdzi się też saszetka.
Naprowadź psa pustą dłonią, aż się położy. Gdy uda mu się wykonać zadanie, czas na pochwałę i smaczną nagrodę.
Przeczytaj także: Czy psy widzą kolory? Świat oczami czworonoga!
Jak nauczyć komendy leżeć? Kolejne kroki
Podczas następnego etapu nauki komendy, naprowadzaj psa już nie całą dłonią, a dwoma palcami. Jeśli udało mu się wykonać to ćwiczenie w płynny sposób, czas na nagrodę!
Połącz komendę niewerbalną ze słowem. Pamiętaj, żeby wybrać jedno i stosować je za każdym razem. Nie możesz raz używać słowa „waruj”, a innym „leżeć”, ponieważ wprowadzisz niepotrzebny chaos i zwierzę może Cię po prostu nie zrozumieć. Podczas wypowiadania komendy wykonuj gest palcami. Później możesz z niego zrezygnować i używać tylko wybranego hasła. Kiedy pies położy się po jego usłyszeniu, wręcz mu przysmak.
Ważne jest, żeby nauczyć psa, że polecenie obowiązuje nie tylko w domu, lecz także poza nim. Musisz więc utrwalić ćwiczenie na spacerze, gdy wokół nie brakuje ludzi i zwierząt.
Wiesz już, jak nauczyć psa komendy leżeć. Pamiętaj, że ważne jest, żeby zrozumiał, że gdy Ty się oddalasz, on wciąż ma pozostawać na miejscu. To przydatne w sytuacji, gdy do drzwi zadzwoni listonosz. By nauczyć psa, żeby nie przestawał leżeć po Twoim oddaleniu, musisz rozpocząć od odchodzenia od niego na dosłownie kilku kroków. Jeśli zostanie na miejscu, pochwal go. Stopniowo odchodź coraz dalej.
Jak nauczyć komendy leżeć? Dodatkowe porady
Znasz już odpowiedź na pytanie: jak nauczyć szczeniaka leżeć. Czas na dodatkowe porady dotyczące treningu zwierzęcia. Żeby nauczyć psa leżeć, potrzebujesz przysmaków. Choć to tylko niewielka część codziennego jadłospisu zwróć uwagę na skład wybranego produktu. Niech smaczki będą nie tylko aromatyczne i pyszne, lecz także zdrowe dla Twojego czworonożnego przyjaciela.
Jakie wybrać, żeby nauka komendy przebiegała sprawnie? Doskonale sprawdzą się przysmaki Yummy Tummy, które zawierają probiotyki MOS i FOS wspomagające namnażanie się dobroczynnych bakterii. Produkt jest też źródłem niezbędnych witamin i minerałów. W składzie znajdziesz między innymi świeżo przyrządzony drób i bataty.
Kiedy prowadzisz naukę komendy, skorzystaj z przysmaków Total Teeth, które pomogą psiakowi w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej. Produkt zawiera ekstrakt z herbaty zielonej przyczyniający do zahamowania rozwoju bakterii, natomiast mięta pieprzowa zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi z pyszczka. Przysmaki zawierają świeżo przyrządzony drób oraz dziczyznę, a także bataty oraz ziemniaki. Produkt sprawdzi się dla psów wszystkich ras.
Chcesz nauczyć psa leżeć, a jednocześnie zadbać o jego skórę i sierść? Pomoże Ci w tym przysmak Fluffy Fur, w którym znajdują się niezbędne kwasy omega-3, a także cynk i biotyna. To one dbają o zdrową skórę i błyszczącą sierść zwierzęcia. Produkt zasmakuje wszystkim psim fanom rybiego smaku, ponieważ w jego składzie znajdują się łosoś i pstrąg.
Pamiętaj, że nauczenie psa komendy „leżeć” nie jest trudne, jednak może zająć nieco czasu. Nie wykazuj niecierpliwości, a tym bardziej agresji. Nie można zmuszać zwierzęcia do treningu – trzeba go do niego zachęcać. Pamiętaj, że stres czworonoga podczas ćwiczeń niczego nie ułatwia. Może natomiast sprawić, że nauka będzie trwała znacznie dłużej.
Komenda leżeć – podsumowanie
Planujesz przyjąć pod swój dach zwierzę i zastanawiasz się, jak nauczyć szczeniaka leżeć? Trening nie jest skomplikowany, ale wymaga od Ciebie czasu i cierpliwości. Niezbędne są też przysmaki, które zachęcą psa do wykonywania poleceń i pokażą mu, że za właściwe zachowanie czeka na niego nagroda. Komenda nakazująca położenie się przyda się zarówno w domu, jak i poza nim. Dzięki niej uspokoisz psa rozemocjonowanego wizytą kuriera. Przy pomocy komendy zareagujesz również na spacerze, gdy zwierzę będzie głośno szczekało na innego czworonoga. Wyobraź sobie, że spotykasz kogoś w parku i chcesz z nim porozmawiać. Pies ma jednak inny pomysł na spacer, dlatego może się niecierpliwić i przeszkadzać. W tym przypadku wykorzystasz komendę, a zwierzę grzecznie położy się i zaczeka, aż skończysz rozmowę. Twój czworonożny przyjaciel ma już za sobą naukę najważniejszych haseł? Potrafi leżeć na komendę lub gest wykonany dłonią?
Leave a reply