Jak spędzić Sylwestra z psem, który się boi – Melania radzi!
Cześć pieski z tej strony wasza koleżanka Melania, jako że jestem najbardziej strachliwym pieskiem z naszej ekipy Benjisowej muszę wam dziś opowiedzieć o strachu jako emocji.
Niedługo najstraszniejszy dzień w roku, znienawidzony przez wszystkie, wolno żyjące zwierzęta:
Ptaki, wiewiórki, zwierzęta w zoo no i psy! O czym mowa – oczywiście, że o Sylwestrze.
Ten ostatni dzień w roku, wy ludzie obchodzicie wyjątkowo nieznośnie! Nie dość, że jest głośno, do tego dochodzą dziwne błyski na niebie, które śmierdzą benzyną. Ludzie w Sylwestra też dziwnie pachną… Zapach alkoholu miesza się z zapachem euforii i strachu. Byleby przetrwać, to nam tylko w głowie.
Jeśli i wy posiadacie takiego „stracho psa” to musicie wiedzieć, jak się przygotować
Jak pomóc psu w Sylwestra?
Można nam pomóc przetrwać Sylwestra i słowo przetrwać wcale nie jest tu przesadzone, bo dla niektórych psów, w tym mnie, to naprawdę jest takie być, albo nie być!
Zadbaj o swój komfort psychiczny. To nie żart, ale Twoje nastawienie to najważniejszy punkt tego wieczoru! My, pieski doskonale odczytujemy mowę ciała i ton głosu. Nie damy się nabrać na Twoje czułe słówka, jeśli ty w nie wierzysz! O co chodzi! Często jest tak, że z jednej strony pocieszacie psa, mówiąc, że nic się nie dzieje, a z drugiej złorzeczycie na tych strzelających i się wściekacie, kipicie złością… i choć wiemy, że to nie w naszym kierunku – nie jest to miłe uczucie i wcale nie pomaga!
Jak pomóc psu w Sylwestra – masuj go!
Masowanie świadome, okrężne ruchy dłonią to najlepszy sposób na stres Dociskaj mocniej, kiedy jesteśmy (pieski) bardziej zdenerwowane, a jak jest okay, ten masaż może być zdecydowanie delikatniejszy…
Super działa masowanie uszek! Kiedy pies jest w szoku albo jest bardzo zdenerwowany dobrze działa takie „przemasowywanie” uszu. Od ich nasady po koniuszki… To jest bardzo relaksujące! Spróbujcie tej techniki już dziś i dajce znać w komentarzu jak działa!
Jak pomóc psu w Sylwestra – zajmij go czymś
W świecie piesków są takie, które na strach reagują tak, że nic nie są w stanie robić, ale są i takie, które muszą działać, bo inaczej wariują bardziej. Dla tych pracowitych polecamy zabawy węchowe…

zabawy z psem na sylwestra
Moje propozycje zabaw węchowych dla psa:
- Szukanie przysmaków w zawiniętym kocyku
- Szukanie śmierdzących przysmaków po pokoju, wyprowadź psa do innego pomieszczenia, a kiedy nie widzi, schowaj przysmak np.: pod stołem…
- Matrioszka z kartonu. Do wielkiego pudełka włóż mniejsze pudełko. W to mniejsze i mniejsze, a na końcu, do najmniejszego pudełka dorzuć super gryzaki czy przysmaki – zależy, co piesek lubi. Co ważne, do każdego pudełka też dorzućcie po jakimś przysmaku, co by nas nie zniechęcać. Może i rozgryzanie papieru i pokonywanie kolejnych warstw jest niezwykle efektowne i przyjemne, ale będzie jeszcze lepiej, jak smaczna nagroda będzie na nas czekać w każdym kartonie 🙂
- Schowanie przysmaków w wytłoczkach po jajkach – więcej o zabawach pisał kolega Maksio z Benji’s Planet– znajdziesz link» TUTAJ
Jak pomóc psu w Sylwestra – zapewnij mu coś do gryzienia i żucia
Gryzienie, żucie, lizanie, naprzemienne ruchy szczęką pomagają doskonale zlikwidować napięcie w mięśniach, rozładowują złe emocje! Dlatego przed Sylwestrem zaopatrz się w worek gryzaków dla psa, najlepiej naturalnych, może to być: serek himalajski, skóra z dzika, skóra z jelenia, penisy, drzewo kawowe, korzeń torgass itp.
Jak pomóc psu w Sylwestra? – Już idź do weterynarza!
Zapytaj swojego lekarza o środki na uspokojenie dla psów. Nie podawaj ich na ostatnią chwilę, bo nie zadziałają. Psychotropy powinny być podawane, co najmniej na miesiąc przed inne suplementy 2 lub tydzień przed. Nie zaszkodzi olejek CBD, ale by on zadziałał, również należy wcześniej zacząć go suplementować!

Sylwester z psem, unikaj leków zawierających Acepromazynę, np: Sedalin, bo one tylko powodują wiotczenie mięśni, a strach pozostaje i jest jeszcze większy, bo pies nie może się ruszyć!
Jak pomóc psu w Sylwestra – zapewnij mu schronienie
W samego Sylwestra, kiedy rozpocznie się kanonada dźwięków, raczej większość z nas odmówi zabawy, gryzienia, żucia czy rozwiązywania łamigłówek wtedy po prostu zapewnij nam w miarę bezpieczne miejsce do przetrwania tych hałasów. Zasłoń też okna, włącz muzykę i pozwól nam schować się w szafie, łazience. Daj wybrać miejsce-tam, gdzie będziemy czuli się bezpiecznie. Przyjdź do niego i masuj uszka, możesz mówić spokojnym głosem, albo nic nie mówić, też będzie dobrze – Ważne, aby pocieszał psa!
To jakiś mit z tym „nie pocieszaj psa, bo to utwierdza jego strach” – bzdura! Kiedy się boimy, nie lubimy być sami.

To jakiś mit z tym „nie pocieszaj psa, bo to utwierdza jego strach” – bzdura! Kiedy się boimy, nie lubimy być sami.
Jak pomóc psu przetrwać sylwestra w skrócie:
Poniżej znajdziesz podstawowe zasady, które pomogą psu przetrwać sylwestra:
- Załóż psu adresówkę i zarejestruj chip w bazie danych
- Wyjdź z psem wcześniej na długi spacer. Niech on będzie spokojny, pozwól mu na swobodne węszenie. Tylko przed spacerem koniecznie sprawdź, czy szelki ściśle przylegają do psiego ciała. Czy pies z nich się nie zerwie! Dobre szelki to takie, typu guard z metalowym zapięciem.
- Tego dnia szczególnie unikaj smyczy typu flexi- automatyczne smycze. Trudniej jest zapanować nad przestraszonym psem na smyczy z automatem. A dodatkowo, kiedy smycz upadnie, ciągnie się za psem, strasząc go tym dźwiękiem odbijanego plastiku od chodnika!
- W domu: przygotuj psu kącik, w którym będzie czuł się bezpiecznie, zasłonięta kocykiem klatka, miejsce w szafie, albo w łazience, w wannie, dla naszej wygody – możesz tam położyć kołdrę i kocyk.
-
- Masuj psa zacznij od uszu to bardzo relaksuje
Zasłoń i zamknij okna/ Włącz też muzykę, by choć trochę zagłuszyć hałasy z zewnątrz.
- Pocieszaj psa, dotykaj, głaszcz – będzie mu łatwiej znieść stres związany z hałasami na zewnątrz.
- Wyluzuj, Twoje emocje udzielają się pieskom! Jeśli mówisz do psa, jest okey, ale wkurzasz się na strzelających, nie dajesz mu wsparcia.
- Jeśli pies jest w stanie jeść: zaproponuj coś do gryzienia, żucia albo lizania – wylizywanie karmy mokrej ze specjalnej lizawki dla psów pomaga zejść z trudnych emocji.
- W ostateczności wybierz dobry hotel dla psa, oddalony od większych miast albo zabierz psa na odludzie – morze, góry, ale wyjedzcie wcześniej, nim rozpocznie się szaleństwo sylwestrowe!
- Kiedy rozpocznie się strzelanina, nie wychodź z psem na dwór, nawet jeśli on się teraz nie boi. Może się niechcący przestraszyć nagłego hałasu. W tym dniu ludzie bywają bardzo nieobliczalni, a rzucona petarda pod łapki jest nie tylko straszna, ale i niebezpieczna!
Leave a reply