Psy uwielbiają podgryzać i zjadać to, czego nie powinny. Skutki mogą być tragiczne. Stwórz dla zwierzaka przestrzeń, w której będzie bezpieczny. Rośliny doniczkowe są bez wątpienia dekoracją domu. Kwiaty mogą jednak zaszkodzić czworonogowi. Podpowiadamy, jakie są rośliny trujące dla psa.
Rośliny trujące dla psa – co grozi czworonogowi?
Kwiaty są piękną ozdobą, a dla niektórych zajmowanie się nimi to hobby, z którego trudno byłoby zrezygnować. Niestety nie wszystkimi okazami możesz się cieszyć, jeśli w Twoim domu mieszka pies.
Zaciekawiony zwierzak może odgryźć i zjeść kawałek liścia rośliny, która jest dla niego niebezpieczna. Być może skończy się to krótkimi mdłościami lub nadmiernym ślinieniem się, ale konsekwencje bywają często znacznie poważniejsze. Toksyny mogą znajdować się zarówno w liściach, jak i kwiatach czy owocach konkretnej rośliny. Jak widzisz, różne części rośliny są niebezpieczne.
Objawy zatrucia również są bardzo różnorodne. Mogą pojawić się problemy ze strony układu pokarmowego, zaburzenia rytmu serca czy drżenie mięśni. Pamiętaj, że są silnie trujące gatunki roślin, ale też takie, których zwierzę musiałoby zjeść sporo, żeby wystąpiły objawy zatrucia.
Rośliny trujące dla psa mogą wywołać mnóstwo problemów. Po zjedzeniu listka czy łodygi takiego okazu zwierzę stanie się apatyczne. Mniejsza ochota na zabawę czy głaskanie, a także brak apetytu powinny być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym. Spożycie rośliny przez zwierzaka może powodować wymioty. Występują też inne problemy ze strony przewodu pokarmowego. Trujące rośliny dla psa prowadzą do wystąpienia biegunki.
Po spożyciu trujących roślin często występuje podrażnienie jamy ustnej czy zapalenie spojówek. Konsekwencje bywają jeszcze poważniejsze. Jeśli gatunek rośliny jest mocno trujący, mogą wystąpić zaburzenia pracy serca. Częste są objawy neurologiczne. Zaburzenia widzenia i zaburzenia równowagi, senność lub pobudzenie – to kolejne konsekwencje, do których mogą doprowadzić kwiaty trujące dla psa.
Musisz wiedzieć, że nasilenie objawów zależy od wielu czynników. Ważna jest między innymi waga zwierzęcia. Mały pies zareaguje gorzej na tę samą dawkę toksycznej substancji niż duży zwierzak. Liczy się ogólna kondycja zwierzęcia. Znaczenie ma też, jaki fragment rośliny zjadł pies. W niektórych przypadkach, na przykład czarnego bzu, toksyny są zawarte w owocach. Istnieją też rośliny, których każda część jest niebezpieczna – to między innymi konwalie. Musisz wiedzieć, że po zjedzeniu niektórych gatunków roślin problemy ze zdrowiem wystąpią z opóźnieniem.
W Twoim domu mieszka więcej zwierząt domowych? Dla nich również rośliny mogą być niebezpieczne. Zwróć szczególną uwagę na koty, którym łatwo dostać się nawet do wysoko postawionych kwiatów. Jeśli masz mruczka lub psa, po prostu zrezygnuj z gatunków uznawanych za niebezpieczne.
Przeczytaj także: Czy pies może jeść czekoladę?
Domowe rośliny trujące dla psa – lista roślin
Wiesz już, jak mogą zadziałać rośliny domowe trujące dla psa. Poznaj kilka gatunków, do których zwierzak nigdy nie powinien mieć dostępu.
Skrzydłokwiat trujący dla psa – tak czy nie?
Niezwykle popularną rośliną jest skrzydłokwiat, który oczyszcza powietrze. Ciemnozielone liście kontrastują z ciekawymi, białymi kwiatami. Właśnie dzięki nim tak dużą popularnością cieszy się skrzydłokwiat. Trujący dla psa kwiat doniczkowy zawiera szczawiany wapnia – to właśnie one są niebezpieczne dla czworonoga.
Czy sansewieria jest trująca dla psa?
Roślina określana również wężownicą wyróżnia się sztywnymi, ciemnozielonymi, ostro zakończonymi liśćmi. To właśnie one sprawiają, że kwiat doniczkowy cieszy się tak dużą popularnością. Czy sansewieria jest trująca dla psa? Niestety tak. Roślina ma trujące liście, których zjedzenie grozi podrażnieniem jamy ustnej i żołądka.
Dracena – czy jest trująca dla psa?
Dużą popularnością cieszy się dracena. Czy jest trująca dla psa? Tak, za co odpowiadają zawarte w niej saponiny.
Poznaj inne kwiaty trujące dla psa
Rośliny trujące dla psa to również:
- monstera,
- aloes,
- gwiazda betlejemska,
- lilia,
- tulipan,
- hiacynt,
- krokus,
- pelargonia,
- juka.
Lista nie jest pełna. Istnieją też inne ogrodowe i domowe rośliny trujące dla psa. Przed ustawieniem jakiegoś okazu w domu warto zapoznać się z różnymi źródłami. Dobrze, żeby każda roślina znajdowała się poza zasięgiem zwierzęcia. Nawet jeśli nie jest trująca, może na tyle zainteresować psa, że będzie chciał się nią bawić i zniszczy kwiat.
Co zrobić, gdy zwierzak zjadł trujące rośliny dla psa?
Jeśli zauważysz, że zwierzak zjadł trującą roślinę, koniecznie udaj się do weterynarza. Specjalista wywoła wymioty, dzięki którym pies pozbędzie się z żołądka toksycznych substancji. Lekarz może zalecić morfologię oraz dokładniejsze badania – pozwolą one sprawdzić zniszczenia, jakie zatrucie spowodowało u czworonoga. Czasem zachodzi potrzeba płukania żołądka. Leki zależą od objawów – mogą być między innymi przeciwdrgawkowe. Być może konieczna będzie hospitalizacja.
Najważniejsze jest zapobieganie takim sytuacjom. Będzie to prostsze, jeśli poznasz przyczyny podgryzania roślin przez czworonogi. Może to wynikać z nudów. Energia u zwierzaka musi być spożytkowana. Spacery są ważne, jednak muszą być urozmaicone. Baw się z psem również w domu, na przykład w chowanego. Nadmierne zaciekawienie podgryzaniem roślin wynika też z zaburzeń behawioralnych oraz występuje u czworonogów z nadmiernym apetytem.
Zwierzę, które otrzymuje za małe porcje w stosunku do swoich potrzeb, też może być zainteresowane kwiatami. Warto więc zadbać o odpowiednią dietę. Polecamy karmę Wild Boar, która zawiera aż 85% mięsa. W recepturze jest jeden rodzaj białka, więc produkt sprawdzi się dla psich alergików. Fierce Goose to równie dobra propozycja – karma jest pozbawiona zbędnych zbóż i sztucznych dodatków. Dietę urozmaicisz przy pomocy przysmaków. Możesz zdecydować się na Yummy Tummy, czyli smakołyki, które wspomagają trawienie.
Zobacz również: Czy psy widzą kolory? Świat oczami czworonoga!
Kwiaty trujące dla psa – podsumowanie
Niektórzy twierdzą, że ich zwierzak nigdy nie interesuje się roślinami, więc nie ma potrzeby usuwania ich z otoczenia. Pamiętaj jednak, że do psa w tym przypadku należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Być może pewnego dnia spadający z rośliny doniczkowej liść zainteresuje czworonoga i stanie się dla niego wartą uwagi przekąską. Wiele kwiatów zawiera substancje toksyczne, które mogą prowadzić do problemów przewodu pokarmowego.
Podrażnienia żołądka, zaburzenia oddychania, niewydolność nerek – to część z występujących objawów zatrucia. Zjedzenie rośliny doniczkowej może wywołać podrażnienie błon śluzowych, a także powodować wymioty, biegunkę, ślinienie się czy zaburzenia rytmu serca. Wiele zależy od tego, czy zwierzak zjadł miejsce rośliny, w którym jest największe stężenie toksyn. Znaczenie ma też ogólna kondycja psa, jego waga, ilość zjedzonej rośliny, a także szybkość Twojej reakcji. Rośliny domowe trujące dla psa warto znać – to między innymi monstera, dracena czy gwiazda betlejemska. Lepiej nawet kwiaty uznane za bezpieczne stawiać poza zasięgiem zwierzaka i mieć spokojną głowę.
Leave a reply