Cześć! W dzisiejszym blogu opowiemy Wam o bardzo częstym problemie z jakim zmagają się psiaki, czyli o ZAĆMIE. Czym dokładnie jest, w jaki sposób powstaje i najważniejsze – jak ją leczyć – o tym przeczytacie poniżej.

Czym jest zaćma?
Zaćma to nic innego jak zmętnienie soczewki ocznej. Powstaje wskutek gromadzenia się i osadzania na soczewce białek. Powoduje to ograniczenie dostępu światła do oka. Jest to jedna z najczęstszych chorób, które prowadzą do ograniczonego wzroku lub nawet całkowitej ślepoty.

Jak powstaje zaćma?
Najczęstszym powodem zaćmy są niestety geny, co sprawia, że pomimo najszczerszych chęci i najstaranniejsze dbania o naszego pupila, nie uda nam się przezwyciężyć powstawania tej choroby. W takich przypadkach, pierwsze objawy zaćmy zaczną się w ich średnim wieku lub gdy są młodymi seniorami, co stanowi około 5-12 roku życia. Są jednak inne przyczyny, których możemy uniknąć. Są to między innymi cukrzyca, uszkodzenie oczu lub infekcje, a także nieodpowiednie odżywianie w okresie rozwoju.
Jakie są objawy zaćmy?
Jak już wspomnieliśmy wyżej najbardziej oczywistym objawem zaćmy jest zmętnienie i białawy “nalot”, które otacza ciemniejsza tęczówka. W zaawansowanych stadiach zaćma może wyglądać jak krystaliczny kamień w oku psiaka. Problemem jest jednak to, że w początkowych stadiach, zaćma nie jest zauważalna, a właściciele dowiadują się o nich ze specjalistycznych badań oczu, których jednak nie wykonuje się często. Sprawia to, że wykrycie choroby jest bardzo późne, a sama zaćma jest już przeważnie zaawansowana.
Dodatkowo, objawy “poboczne” to otępiałość i znudzenie. Psiaki mogą stać się niechętne do wychodzenia na spacer, szczególnie w nowe nieznane miejsca.
Jak leczyć zaćmę?
Ze względu na bardzo powolne postępowanie choroby i trudne wykrycie w początkowych stadiach, najczęściej zalecanym przez weterynarzy rozwiązaniem jest operacja. Weterynarze skłaniają się ku takiemu rozwiązaniu także, by zapobiegać dalszemu uszkodzeniu wzroku. Zaćma może stać się niejako “luźna” i unosić się w komorze oka, uszkadzając struktury wewnętrzne. To z kolei prowadzi do ostrego bólu i zapalenia błony naczyniowej oka. Co więcej, jeżeli jaskra jest duża i porusza się swobodnie w oku, może blokując kanały drenujące, doprowadzić do jaskry.

Jak wygląda operacja?
Przeważnie jest to szybka, mało ryzykowna procedura – fakoemulsyfikacja. Technika polega na nacięciu rogówki i wprowadzeniu cienkiego narzędzia w kształcie igły. Urządzenie to emituje specjalne fale dźwiękowe, które rozpuszczają zaćmę i odsysają zanieczyszczenia. Następnie w miejsce zaćmy wszywana jest soczewka, a rogówka jest zszywana. Sztuczna soczewka poprawia widzenie i zmniejsza ryzyko wystąpienia jaskry. Koszt takiej operacji jest stosunkowo wysoki i waha się od 2000 – 5000 zł za jedno oko.
Czy operacja jest zawsze niezbędna?
Nie, jeżeli zaćma jest nie ma powikłań, a widzenie jest wystarczające – operacja może nie być konieczna. W łagodnych przypadkach zastosowane Niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) w połączeniu z kroplami nawilżającymi może zapewnić podstawowy komfort psiaka. Wiele psów jest w stanie się przystosować do życia z pogorszeniem wzroku – na przykład poprzez wzmocnienie innych zmysłów.
Jeżeli chodzi o krople na zaćmę, których głównym składnikiem jest N – acetylokarnozyna (NAC) – niestety badania nie wykazały sukcesu w leczeniu zaćmy.

Mamy nadzieję, że artykuł okazał się pomocny. Zaćma to poważny problem, z którym boryka się wiele psiaków. Nie zawsze jest możliwość przeprowadzenia potrzebnej operacji, na przykład kiedy psiak z jakiegoś powodu nie może być poddany narkozie. W takich przypadkach, musimy zrobić dla psiaka wszystko, by ułatwić mu funkcjonowanie – w warunkach gdzie będzie czuł się bezpieczny i kochany.
Zdjęcia:
https://unsplash.com/photos/sbdNr7raebY
https://unsplash.com/photos/VJ7r5bUdlYI
https://unsplash.com/photos/PGgk_TgIq7w
Leave a reply