Zastanawiające jest, w jaki sposób zwierzęta postrzegają rzeczywistość. Badania na ten temat nieustannie trwają. Czy psy widzą kolory? Jakie są dla nich dobrze widoczne, a których oko w ogóle nie rozróżnia? Podpowiadamy.
Pies a kolory – jak to widzi pies?
Dla psa niezwykle ważnym zmysłem jest węch. To jednak nie oznacza, że wzrok nie jest istotny dla naszych czworonożnych przyjaciół. Stanowi uzupełnienie bodźców odbieranych przez słuch i węch. Przy pomocy wzroku zwierzęta również odbierają świat. Postrzegają jednak rzeczywistość nieco inaczej niż ludzie. Do niedawna uważano, że psy widzą świat w odcieniach szarości. Ten mit został jednak obalony. Czy pies widzi kolory?
Pies widzi barwy, jednak nie tak samo jak ludzkie oko. Wynika to z różnic w budowie gałek ocznych. Ludzkie są do psich dość podobne, ale nie są zupełnie takie same. Zarówno człowiek, jak i pies ma dwa rodzaje receptorów – są to czopki i pręciki. Różnice dotyczą ich liczby. Oko człowieka ma trzy czopki, natomiast oko psa – dwa. Właśnie te receptory odpowiadają za widzenie kolorów, dlatego wzrok człowieka rozróżnia ich więcej niż zwierzęcia. Oko psa ma natomiast znacznie więcej pręcików. Dzięki nim zwierzę doskonale rozróżnia rzeczy jasne od ciemnych. Duża liczba pręcików sprawia też, że pies widzi i błyskawicznie rozpoznaje szybko poruszające się przedmioty.
Psy widzą niektóre kolory, jednak u nich zmysł wzroku nie działa tak perfekcyjnie jak u człowieka. Ma to związek z procesami ewolucyjnymi. Pies niegdyś potrzebował przede wszystkim dobrze widzieć po zmroku szybko poruszające się obiekty, bo właśnie w takich warunkach polował. Wzrok się do tego po prostu dostosował. Pies widzi w nocy bardzo dobrze w porównaniu do człowieka.
Jakie kolory widzą psy?
Wiesz już, czy psy widzą kolory. Czas dowiedzieć się, które z nich rozróżnia. Przez wiele lat panowało błędne przekonanie, że pies widzi świat jako czarno-biały. Okazało się jednak, że psia rzeczywistość wcale nie jest szara.
Wiesz już, że człowiek ma więcej czopków. Są trzy, a wrażliwe są na czerwień, zieleń i niebieski. Razem pozwalają Ci rozróżnić nawet dziesięć milionów barw. U psa receptory są dwa i są wrażliwe na żółty i niebieski. I właśnie te dwie barwy są odpowiedzią na pytanie, w jakich kolorach widzi pies. Zwierzę świetnie rozpoznaje odcienie żółtego i niebieskiego. Co z innymi kolorami? Czy ich po prostu nie widzą psy? Zwierzęta te nie mają czopków odpowiedzialnych za widzenie czerwieni, więc prawdopodobnie nie są w stanie jej rozpoznawać. Ten kolor jest przez psy najpewniej odbierany jako ciemnoszary lub brązowy.
Naukowcy twierdzą, że wzrok psa można porównać do wzroku daltonisty. Podobnie jak osoby cierpiące na to schorzenie, również zwierzaki mają trudności z czerwienią i zielenią. Zielone przedmioty mogą się zwierzęciu wydawać żółte.
Czy psy rozróżniają kolory tak jak ludzie?
Czy psy rozróżniają kolory? Tak, jednak nie w taki sam sposób jak ludzie. Wyobraź sobie tęczę. Dla Ciebie ma ona po kolei barwy takie jak: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy. Jak widzi pies tak kolorowe zjawisko? Otóż dla niego pierwsze cztery kolory są brązowe i żółte, natomiast dwa ostatnie – niebieskie.
Nie jest więc tak, że zwierzę widzi kolor żółty i niebieski, a przedmioty w innych odcieniach są dla niego czarne, białe lub szare. Pies może je postrzegać po prostu jako różne odcienie niebieskiego. Błękitny i fioletowy będą dla zwierzęcia takim samym kolorem, ale fioletowy będzie ciemniejszym odcieniem.
Wiedzę na temat tego, jak barwy widzą psy, warto wykorzystać, kiedy wybierasz dla zwierzaka zabawkę. Oczywiście nie ma to aż tak ogromnego znaczenia. Twój pies poradzi sobie z aportowaniem nawet czerwonej piłeczki, ponieważ wykorzysta do tego inne zmysły niż wzrok. W trawie jednak niebieska czy żółta zabawka będzie dla zwierzaka bardziej widoczna.
Wiesz już, jakie kolory widzą psy. Być może zaskoczyło Cię, że świat Twojego zwierzaka nie jest tak samo barwny jak Twój. Wzrok psa ma jednak wiele innych zalet. Zwierzę ma dużą powierzchnię rogówki, obszerną źrenicę oraz soczewkę skupiającą światło. Pies ma więcej niż człowiek fotoreceptorów, dzięki którym rozpoznaje kształty nawet w słabym oświetleniu. Dzięki temu dobrze rozpozna konkretny obiekt po zmroku, gdy Tobie sprawiłoby to już problem.
O wzrok zwierzęcia trzeba dbać. Oczywiście niezwykle ważne są wizyty u weterynarza, jeśli tylko zauważysz jakiś problem. O zdrowiu oczu decyduje również właściwa dieta zwierzęcia. Dodatkowa suplementacja bez wskazań lekarza nie jest potrzebna, ale zdrowe żywienie zdecydowanie jest ważne. Zbilansowana, pełnoporcjowa karma dostarczy zwierzęciu witamin i minerałów, które mają bez wątpienia wpływ na dobre widzenie.
Na co dzień możesz zdecydować się na karmienie mokrą karmą Wild Boar. Dlaczego warto? Przede wszystkim jest to produkt, który charakteryzuje się dużą zawartością mięsa – jest go aż 85%. Co ważne, w składzie znajduje się odpowiednia ilość witaminy A, która bierze udział w procesach widzenia. Jej niedobór jest związany z zaburzeniami wzroku.
Wolisz karmić przede wszystkim suchą karmą? Możesz zdecydować się na dobrze zbilansowaną, bezzbożową karmę Salmon Creek, która w składzie ma przede wszystkim łososia. Oczywiście nie brakuje w niej właściwej dawki witaminy A, tak ważnej dla zdrowia oczu. Karma nie zawiera konserwantów, sztucznych aromatów czy barwników. Zaletą jest biodegradowalne opakowanie.
Dietę zwierzaka warto urozmaicić przysmakami, które staną się świetną nagrodą za dobre zachowanie. Wybieraj spośród takich, które będą nie tylko smaczne, lecz także zdrowe. Dobrze sprawdzą się przysmaki Fluffy Fur. Dbają one o utrzymanie zdrowej sierści i skóry, ale spełnią znacznie więcej funkcji. W ich składzie znajduje się między innymi DHA, który ma znaczenie dla prawidłowego rozwoju i działania narządu wzroku. DHA jest ważny dla siatkówki oka – pełni funkcję neuroprotekcyjną i promującą przetrwanie fotoreceptorów oka. Brak kwasów omega-3 może doprowadzić do problemów ze wzrokiem.
Czy psy widzą kolory? Podsumowanie
Miłośników psów interesuje wszystko, co związane z tymi wspaniałymi zwierzętami. Zagadkowe jest to, w jaki sposób czworonogi postrzegają rzeczywistość i jak działa ich wzrok. Wiesz już, czy pies widzi kolory. Okazuje się, że widzenie przez te zwierzęta w monochromatycznych barwach to mit. W jakich kolorach widzi pies? Oko zwierzęcia jest tak zbudowane, że pies rozróżnia dobrze żółty i niebieski. Nie oznacza to jednak, że wzrok psów wszystkie inne kolory widzi jako czarne czy szare. Po prostu przyjmują one dla niego ciemniejszą barwę niebieską, żółtą czy też brązową. Kolor zielony czy czerwony nie są więc odbierane tak jak przez Ciebie.
Pies rozróżnia kolory w mniejszym stopniu niż Ty, jednak jego wzrok o wiele lepiej radzi sobie w ciemności. O zdrowie oczu zwierzaka trzeba dbać. Ważne jest karmienie dobrze zbilansowaną karmą, która zawiera witaminę A niezbędną dla prawidłowego działania narządu wzroku.
Leave a reply