Prawa zwierząt w Unii Europejskiej
Tereny Unii Europejskiej są zalążkiem współczesnych praw zwierząt i etycznej produkcji. Kupując produkt z krajów członkowskich, takich jak Polska można mieć pewność, że zwierzęta miały znacznie wyższy dobrostan niż ich odpowiednicy w krajach i regionach ościennych dzięki niezwykle restrykcyjnym regulacjom i wymogom w produkcji zwierzęcej. Kupując karmę opartą o europejskie surowce masz pewność, że w produkcji nie wykorzystywano hormonów wzrostu, w paszy nie było antybiotyków a zwierzęta miały znacznie większą przestrzeń i lepsze standardy. Ogół wymogów dotyczących chowu zwierząt nazywa się dobrostanem.
Dobrostan zwierząt obecnie opiera się na tzw. pięciu wolnościach:
- Wolność od głodu, pragnienia i niedożywienia poprzez zapewnienie dostępu do świeżej wody i pokarmu, który utrzyma zwierzęta w zdrowiu i sile.
- Wolność od urazów psychicznych i bólu poprzez zapewnienie odpowiedniego schronienia i miejsca odpoczynku.
- Wolność od bólu, ran i chorób dzięki zapobieganiu, szybkiej diagnozie i leczeniu.
- Wolność do wyrażania naturalnego zachowania poprzez zapewnienie odpowiedniej przestrzeni, warunków i towarzystwa innych zwierząt tego samego gatunku.
- Wolność od strachu i stresu poprzez zapewnienie opieki i traktowanie, które nie powoduje psychicznego cierpienia zwierząt.
Jak to wygląda w praktyce?
Rolnicy, budynki, przetwórcy czy producenci są na bieżąco kontrolowani przez szereg instytucji. Regularne kontrole weterynaryjne sprawdzają, czy bardzo skomplikowane wymogi Unii Europejskiej, nazywane cross-compliance, są spełniane. Oprócz aspektów etycznych, ma to bardzo duży wpływ na jakość i bezpieczeństwo karmy. Dzięki wysokiemu dobrostanowi zwierząt w Unii Europejskiej występuje znacznie mniejsza presja chorób zwierzęcych. Wysokie standardy kontroli nie dopuszczają też do sytuacji w której chore zwierzęta są przeznaczane na karmę dla zwierząt, powodując ryzyko, że choroby mogą się przenieść na naszego pupila.
Etyczna produkcja i wysoka jakość w jednym miejscu?
Podsumowując – pamiętajmy aby wybierać produkty z Unii Europejskiej, w szczególności od polskich marek. Wysokie standardy, krótki łańcuch dostaw oraz etyczna produkcja to tylko kilka z wielu powodów. Chcecie poczytać trochę o historii praw zwierząt w Europie? Dajcie znać!
One comment on “5 wolności zwierząt”
Malowany Pies psi fryzjer Warszawa
Ważny materiał, przydałoby się więcej takich. Szczególnie w Polsce gdzie na wsiach jeszcze bywają psy na łańcuchach.