Opublikowano

Żywienie szczeniąt

Często spotykamy się z pytaniem czy karma Benji’s Planet jest właściwa dla szczeniąt. karmy są odpowiednie dla psów w każdym wieku, co jest również umieszczone na naszym opakowaniu. Oznacza to, że karma z sukcesem jest stosowana w żywieniu szczeniąt ze względu na dobry skład, wysoką zawartość białka oraz brak sztucznych dodatków.

Jak stosować karmę suchą?

Szczenięta rozwijają się niezwykle szybko, osiągając pełny rozmiar między 12 a 24 miesiącem w zależności od rasy. Naturalnym jest, że pierwszym pokarmem, który przyjmują jest mleko matki a dopiero później, etapowo, przyzwyczajają się one do żywienia karmą suchą. Rozwój nawyków pokarmowych można podzielić na trzy etapy:

1-3 tydzień życia
Na tym etapie szczenięta obligatoryjnie muszą być karmione tylko i wyłącznie mlekiem matki. Jeśli nie ma takiej możliwości, to powinny one być karmie odpowiednimi preparatami mlekozastępczymi zakupionymi w profesjonalnych sklepach zoologicznych.

3-8 tydzień życia
Jest to okres w którym można zacząć powoli oswajać szczenięta z karmą suchą poprzez rozszerzanie diety. Mleko matki powinno pozostawać podstawą żywienia. Piesek początkowo nie do końca rozumie, do czego służy miska z karmą i może traktować ją jak każdy inny element wyposażenia mieszkania. Karmę na samym początku powinno się podawać z ręki, co znacznie przyśpieszy cały proces.
Namoczenie w wodzie karmy suchej znacznie ułatwi przyzwyczajenie psa, który jest przyzwyczajony do żywienia w płynnej postaci.

po 8 tygodniu życia
Szczenięta coraz mniej interesują się mlekiem matki a odruch ssania jest coraz słabszy. Pieski coraz bardziej interesują się suchą karmą w misce.

Wapń i fosfor – podstawowy budulec kości

Okres szczenięcy to czas, w którym układ kostny psa ulega bardzo dynamicznemu rozwojowi. Z tego względu należy zapewnić odpowiednią dawkę wapnia i fosforu w diecie. Co więcej, pierwiastki te muszą być w odpowiedniej proporcji, aby mieć właściwy wpływ na metabolizm psa.

W wyniku tego zawartość wapnia w diecie powinna się znajdować w następujących zakresach:

 • psy dorosłe – 1,48 – 6,25 g na 1000 kcal,
 • szczenięta poniżej 14 tygodnia życia: 2,50 – 4,00 g na 1000 kcal, 
 • szczenięta powyżej 14 tygodnia życia: 2,00 – 4,5 g na 1000 kcal.

W Benji’s Planet zawartość wapnia wynosi 3,20 g na każde 1000 kcal, co pokazuje, że jest to odpowiednia, wysoka wartość dla psów w każdym wieku. Stosując naszą karmę nie musisz się martwić o to, że niedobór wapnia może powodować choroby układu kostnego Twojego pieska.

Pamiętaj! Jeśli stosujesz karmę o zbyt niskiej zawartości wapna, to może doprowadzić do demineralizacji kości, utraty ich masy oraz zmniejszenia ich gęstości. Może to się przełożyć na złamania i uszkodzenia szczególnie u aktywnych piesków. Z Benji’s Planet masz pewność, że nie będzie miało to miejsca.

Kolejnym ważnym pierwiastkiem jest fosfor. Pierwiastek ten odpowiada za wiele procesów metabolicznych oraz wchodzi w skład kodu genetycznego pupila (DNA). Wchłanianie fosforu związane jest z dostępnością wapnia i zmniejsza się wraz ze wzrostem zawartości wapnia w pożywieniu. Współistnienie między tymi dwoma pierwiastkami jest szczególnie ważne w żywieniu szczeniąt.

W wyniku tego zawartość wapnia w diecie powinna się znajdować w następujących zakresach:

 • psy dorosłe – 1,00 – 6,25 g na 1000 kcal,
 • szczenięta poniżej 14 tygodnia życia: 2,25 – 4,00 g na 1000 kcal, 
 • szczenięta powyżej 14 tygodnia życia: 1,75 – 4,5 g na 1000 kcal.

W Benji’s Planet zawartość fosforu wynosi 2,46 g na każde 1000 kcal, co pokazuje, że jest to odpowiednia wartość nawet dla najmłodszych szczeniąt poniżej trzeciego miesiąca życia.

W żywieniu szczeniąt ważna jest nie tylko zawartość tych pierwiastków, ale również ich proporcje. Stosunek ten powinien być różny w zależności od wieku, formy i rozmiaru psa. U psów rosnących ras dużych i olbrzymich, maksymalny stosunek wapnia do fosforu (Ca do P) nie może przekraczać wartości 1,54:1.

Stosunek ten w zależności od grupy wiekowej powinien zawierać się w przedziale:

 • psy dorosłe – stosunek  pomiędzy 1:1 a 2:1
 • szczenięta poniżej 14 tygodnia życia – stosunek pomiędzy 1:1 a 1,6:1
 • szczenięta powyżej 14 tygodnia życia – stosunek pomiędzy 1:1 a 1,8:1

W Benji’s Planet stosunek ten wynosi 1,3:1, w związku z czym może być z sukcesem stosowany w żywieniu szczeniąt.

Kompletny skład

Karma dla szczeniąt musi oferować bardzo wysoką jakość, dużą zawartość białka w lekkostrawnej formie, być wolna od sztucznych dodatków i przede wszystkim być w pełni kompleksowa. Co to oznacza? Dobrze zbilansowana karma sucha zawiera wszystkie składniki niezbędne dla rozwoju pieska we właściwej proporcji, ilości oraz jakości. Inaczej mówiąc, karma dla szczeniąt powinna być skomponowana tak, aby psu nie trzeba było oferować żadnych innych przysmaków. Warto pamiętać, aby unikać wysoko przetworzonego jedzenia dla ludzi – mocne przyprawy oraz syntetyczne dodatki mogą zostać nie zaakceptowane przez zarówno psa jak i jego metabolizm.

Bardzo ważna jest zawartość białka – w suchej karmie dla szczeniąt powinna wynosić minimum 25%. W Benji’s Planet rozumiemy tą potrzebę, dlatego też nasze karmy suche mają nawet do 37% białka. Sprawia to, że naszą karmą można żywić nawet najbardziej wybredne rasy.

Kolejnym ważnym aspektem jest obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6 – w karmie Salmon Creek ich zawartość wynosi odpowiednio aż 1,3% i 4,4%. Kwasy te odpowiadają między innymi za utrzymanie homeostazy (optymalnego stanu metabolizmu) u naszych piesków oraz ma działanie przeciwzapalne. Kwasy Omega 6 są szczególnie ważne dla utrzymania ładnej oraz zdrowej skóry i sierści. Ważny jest również ich stosunek – ważne aby stosunek kwasów Omega 6 do Omega 3 nie przekraczał 5:1. W karmach Benji’s Planet stosunek ten wynosi 3,38:1.

Karmy Benji’s cechują się też odpowiednią kalorycznością – należy pamiętać, że szczeniak odłączony od matki może posiadać nawet dwukrotnie wyższe zapotrzebowania na kilogram wagi w porównaniu do dorosłego osobnika. Nasze karmy są świetnym źródłem energii a nie pustych kalorii.

Co ważne, proces przejścia z mleka matki na karmy suche powinien być wspierany prebiotykami aby zapobiegać niestrawnościom i biegunkom. Nasze karmy zawierają w sobie mannooligosacharydy (MOS) oraz fruktooligosacharydy (FOS) – prebiotyki, które dbają o odpowiedni rozwój flory jelitowej. MOS wzmacniają mechanizmy obronne organizmu, zaś FOS ograniczają występowanie szkodliwych bakterii oraz wspomagają procesy wchłaniania składników odżywczych przez kosmki jelitowe.

Źródła:

 1. Podstawy żywienia psów i kotów, M. Ceregrzyn, R. Lechowski, B.
 2. Wytyczne żywieniowe dotyczące pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla kotów i psów. FEDIAF, The European Pet Food Industry
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *