Zapewnienie psu adresówki – czyli obroży z identyfikatorem – jest nie tylko sposobem na zachowanie bezpieczeństwa psiaka, ale daje nam większą pewność, że w razie czego nasz pupil się odnajdzie. Co powinno się znaleźć na adresówce i jak wybrać odpowiednią? Dowiecie się w tym artykule.
Jest mnóstwo rodzajów obroży – ale jeśli brakuje na niej identyfikatora, to żaden kolor, styl czy design nie pomoże odzyskać nam psiaka, gdy coś niefortunnego się przydarzy. W niektórych sytuacjach nieposiadanie adresówki może się skończyć nawet karą grzywny.
Co powinniśmy umieścić na adresówce?
Oczywiście zacznijmy od imienia psiaka i naszego numeru telefonu – naturalnie aktualnego! Pamiętajmy o uaktualnieniu naszych danych, gdyż nierzadko zdarza się, że właściciele o tym zapominają. Jeśli na identyfikatorze jest jeszcze trochę miejsca – warto umieścić tam swój adres, gdyż może to przyspieszyć proces odzyskania psiaka.
Jak wybrać odpowiednią adresówkę?
Jeżeli chodzi o identyfikatory jest wiele do wyboru – plastikowe lub metalowe breloki czy grawerowane blaszki, “beczułki” przypinane do obroży oraz wszywki. Niektóre, tak jak na przykład gotowe breloki, można kupić w wielu sklepach zoologicznych i uzupełnić dane długopisem. Podobnie jest z “beczułkami” – przypinamy je bezpośrednio do obroży. Z tymi rozwiązaniami łączy się niestety całkiem sporo problemów. Po pierwsze nie są one tak odporne na warunki atmosferyczne: nasze pismo może się rozmazać pod wpływem deszczu czy wilgoci, a baryłka może się z łatwością odczepić podczas intensywnej zabawy czy treningu. Karteczka z informacjami nie zawsze jest też widoczna w przypadku tych rozwiązań.
Ekipa Benji’s Planet poleca dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to metalowe zawieszki grawerowane, które są zarówno bardzo charakterystyczne, jak również odporne na warunki atmosferyczne. Jednak podobnie jak “beczułki” mogą się łatwo odczepiać ze względu na to, że zaczepiane są na kółko. Dlatego drugim rozwiązaniem są wszywki, gotowe obroże z wbitymi blaszkami lub grawerowanym identyfikatorem – dopóki pies ma obrożę na sobie, jego adresówka też będzie z nim. jedyną wadą jest terminowość: jeśli pies będzie musiał zmienić obrożę, trzeba będzie zamówić nową adresówkę.
Nowoczesne identyfikatory
Postęp technologiczny pozwala na nieco bardziej innowacyjne rozwiązania, jakimi bez wątpienia są breloki z pendrivem czy świecące adresatki. Według nas nie jest to jednak najwygodniejsza opcja ze względu na nietrwałość na przykład w deszczu i wydłużenie procesu odzyskiwania psa – zawartość nośnika danych trzeba otworzyć – co zabiera dodatkowy czas.
Podsumowując, adresówka to według nas niezbędny element “wyposażenia” psiaka. Identyfikator jest niedrogi, a może zaoszczędzić wielu łez, strachu i obaw. Każdy pies, ale także i kot powinien być zaopatrzony w dobrze oznakowaną i trwałą adresówkę, niezależnie od tego czy nasz pupil jest spokojny, czy zwykle nie ucieka – zapobiegajmy i troszczmy się o nasze zwierzaki!
2 comments on “Adresówka dla Psa – jak przygotować dobry identyfikator dla pupila”
Joanna
Powinnam zainwestować w taką adresówkę dla mojego psiaka.
WiolaK
Hej! Taka adresówka to świetny pomysł. Sami mamy taką na obroży. Jeszcze nasz pupil się nigdzie nie zgubił, ale myślę, że warto zainwestować w takie coś. Polecam do obroży także wytrzymałą smycz marki Biothane. Nigdy nas nie zawiodła, jest bardzo wytrzymała! Pozdrawiam serdecznie! 🙂