Dzień Świętego Patryka kojarzy nam się z zielonymi koniczynami, Leprechaunami, którzy pilnują końca tęczy, i przede wszystkim z Irlandią – piękną zieloną Irlandią. O Irlandii śpiewano piosenki, pisano wiersze i malowano piękne obrazy. Wiemy, że nie każdy miał okazję zobaczyć ten magiczny kraj, a obecne okoliczności nie pozwalają na podróże. Ale nic się nie martwcie! Być może macie kawałek Irlandii w Waszych domach! Dzisiaj przybliżymy Wam kilka najpiękniejszych irlandzkich ras psów, w oczach których z pewnością widać czterolistne legendy.
Wilczarz Irlandzki
Zacznijmy od Wilczarza irlandzkiego. Historia tego psiaka, zwanego także chartem irlandzkim, sięga 1400 roku p.n.e.! Wilczarz miał towarzyszyć Celtom podczas podboju Europy. W II wieku naszej ery, historyk Flavius Arrianus pisał o nim łagodny, przywiązujący się mocno do ludzi. Nie dziwne więc, że herby dawnych irlandzkich władców zawierały obraz Wilczarza. Rasa ta była na tyle ceniona, że zabicie lub skrzywdzenie groziła kara grzywny. W 1652 roku Oliwer Cromwell zakazał wywozu psów tej rasy z terytoriów Brytanii. Niestety upowszechnienie broni palnej przyczyniło się do niemal całkowitego wyginięcia tej rasy, a obecny wilczarz jest dziełem kapitana Grahama, który odnalazłszy ostatnich „przedstawicieli” (niestety nie miały już takiej siły, ani oryginalnych rozmiarów) i skojarzył je z deerhoundami, chartami rosyjskimi, dogami niemieckimi i mastifami tybetańskimi.
Obecnie Wilczarz osiąga do 80cm w kłębie, ma smukłą sylwetkę, różne umaszczenie i waży od 40 do 55 kilogramów. Jego włosie jest szorstkie i sztywne. Ustawa Prawo łowieckie w Polsce stanowi, że posiadanie i hodowla rasowych chartów (lub mieszańców) wymaga pozwolenia wydanego przez Wydział Ochrony Środowiska w urzędzie miejskim lub Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej w starostwie powiatowym.
Der Irish Wolfhound – Irish Giaccomo von den Sarrazenen, A. Montino, 2007
Irlandzki Spaniel Dowodny
Kolejna pozycja na naszej liście irlandzkich psiaków to oczywiście Irlandzki spaniel dowodny. Co ciekawe, mimo że Spaniel dowodny wygląda nieco jak pudel, w rzeczywistości jest to pies myśliwski. Historia rasy jest długa, jednak pierwsza planowa hodowla i pierwsze wzmianki pochodzą z lat 30. XIX wieku. Nie ma też żadnych zapisków na temat ras składowych Spaniela dowodnego. Przypuszcza się, że składa się na niego dawny spaniel, pudel, irlandzki pies dowodny lub barbet. Ciekawostką może być fakt, że pies ten – wraz ze swoim amerykańskim kuzynem Amerykańskim Spanielem Dowodnym – to jedyne rasy, które mają długą a kręconą sierść i krótkowłosy pysk. Irlandzki spaniel dowodny ma sportową sylwetkę, jest krzepki ma od 51 – 59 cm w kłębie i waży od 20 do 30 kg. Jego umaszczenie określa się barwą „wątrobianą z czerwonawym odcieniem”, co oznacza kolor purporowo – brązowy. A jego sierść jest natłuszczona, co sprawia, że jest wodoodporna.
Obecnie w Polsce mamy tylko kilka przedstawicieli tej rasy, a od 2007 roku kiedy po raz pierwszy sprowadzono psa tej rasy, nie było jeszcze żadnego miotu. Cena psa z rodowodem zamyka się w przedziale 3000 do 7000 Euro. Jedną z jego największych zalet jest radość i chęć do zabawy i współpracy. Jest dobrym towarzyszem dzieci, pomocnikiem myśliwego oraz czujnym stróżem. Z drugiej strony bywa niesforny i uparty, ma silny instynkt łowiecki i długo dojrzewa.
Spaniel Dowodny, Jörg Vieli, 2010
Seter Irlandzki
Na trzecim miejscu mamy dla Was niezwykle majestatycznego Setera Irlandzkiego, z grupy wyżłów. Ten przepiękny pies o czerwonym umaszczeniu nie ma stricte określonego pochodzenia. Mówi się, że już w średniowieczu sokolnikom towarzyszyły psy o podobnej charakterystyce, oraz że jego przodkiem jest także setting spaniel, czyli pies legawy, wystawiający, który pomagał w łapaniu ptaków myśliwym. Jego rola zmieniła się na psa myśliwskiego i wypłaszania ptaków, po wynalezieniu broni palnej. Podobnie jego nawa Seter pochodzi od jego uprzedniej roli – „to set” w tym kontekście oznacza właśnie kłaść się lub wystawiać. Oficjalnie jednak za twórcę rasy uważa się Artura Frencha w 1793 roku. Co ciekawe, rasa ta „łapie wysoki wiatr”, co oznacza, że szuka tropów wysoko nad ziemią.
Seter irlandzki nazywany był też modder rhu czyli czerwony pies. I chociaż z początku setery miały przeważnie czerwono – białe umaszczenie, jednak obecnie tylko czerwona barwa jest uznawana za tą właściwą. Rasa ta osiąga do 70 cm w kłębie i waży do 35 kilogramów, Jest to smukły i wysoki pies i choć początkowo pełnił rolę psa myśliwskiego, obecnie jest to pies domowy. Z natury bardzo lojalny, inteligentny i energiczny. Ciekawostką może być fakt, że rasę tą pokochali prezydenci USA – między innymi Harry Truman i Richard Nixon.
Seter Irlandzki
Terier Irlandzki
Omawiając rasy irlandzkie nie sposób nie wspomnieć Teriera Irlandzkiego – psa o szczupłej, ale średniej wielkości budowie. Rasa mierzy około 45,5 cm w kłębie i waży około 12 kg. Pies niezwykle energiczny, ruchliwy, nazywany „Czerwonym diabłem” ze względu na swoją naturę. Podobnie jak z poprzednimi rasami, nie wiele wiadomo o pochodzeniu tej rasy, jednak sama historia terierów na Wyspach sięga przynajmniej kilku stuleci wstecz. Co ciekawe były to psy wszystkich warstw społecznych – stare irlandzkie powiedzenie mówi „strażnik biedaka, przyjaciel farmera i ulubieniec dżentelmena”.
Oficjalnie, po raz pierwszy rasa została wystawiona w 1875 roku. W latach 80. XX wieku pies ten był czwartym najpopularniejszym psem w Wielkiej Brytanii. W Polsce cieszył się popularnością tuż przed drugą wojną światową. Ciekawostką może być książka Jacka Londona „Jerry z wysp”, w której bohaterem jest właśnie charakterny, z silną osobowością terier irlandzki.
Irish Terrier, Anne Sollerud
Mamy nadzieję, że spodobało się Wam nasze małe podsumowanie naszych ulubionych irlandzkich ras. Cała ekipa Benji’s Planet jest absolutnie zakochana w zielonej Irlandii, a jeszcze bardziej w walecznych sercach psiaków tego kraju.
Leave a reply