Zwierzę nieustannie się drapie i ma problemy z układem pokarmowym? To może być alergia! Na kurczaka u psa zdarza się dość często. Dowiedz się, co zrobić w takiej sytuacji. Czym karmić uczulonego czworonoga?
Czy pies może jeść kurczaka?
Pies jest względnym mięsożercą, dlatego mięso powinno stanowić podstawę jego diety. Kiedy wybierasz karmę, zwróć uwagę na to, żeby składnika dostarczającego organizmowi białko było kilkadziesiąt procent. Jednym z mięs stosowanych najczęściej przez producentów jest drób. Czy pies może jeść kurczaka?
Obiegowa opinia dotycząca tego rodzaju mięsa nie jest zbyt dobra. Mówi się, że drób zawiera antybiotyki. To jednak mit! Mięso kurczaka jak każde inne jest objęte kontrolą na wszystkich etapach produkcji. Nie trzeba więc obawiać się niebezpiecznych substancji.
Istnieje przekonanie, że alergia na kurczaka u psa występuje o wiele częściej niż na inne rodzaje mięs. Okazuje się jednak, że najczęściej za objawy uczulenia u psów odpowiada wołowina. Z czego może się brać mylne wrażenie, że chodzi o drób? Kurczak występuje bowiem w większości karm. Czasem jest na pierwszym miejscu w składzie, natomiast bywa, że stanowi dodatek do innych rodzajów mięs.
Twój czworonożny przyjaciel może więc jeść kurczaka, jeśli alergia pokarmowa na ten rodzaj mięsa nie jest u niego problemem. Jak sprawdzić, czy występuje uczulenie psa na kurczaka? Objawy poznasz w dalszej części tekstu.
Przeczytaj także: Żywienie szczeniaka – najważniejsze informacje o małym czworonogu
Surowy kurczak – czy pies może go jeść?
Kurczak to jedno z tych mięs, które często pojawia się na talerzu człowieka. Gdy je przygotowujesz, zauważasz zwiększone zainteresowanie czworonożnego przyjaciela? Możesz podać mu nieco surowego kurczaka, który stanie się przysmakiem. Pamiętaj jednak, że dieta oparta na surowym mięsie nie może zawierać wyłącznie jego. Konieczne są suplementy, które pozwalają zadbać o zawartość wszystkich niezbędnych witamin w jadłospisie. Gdy przygotowujesz mięso dla siebie, nie podawaj go zwierzęciu, jeśli jest już przyprawione.
Czy pies może jeść wędzonego kurczaka?
Tak. Znajdziesz wiele przysmaków wędzonych stworzonych z myślą o czworonogach. Mogą to być między innymi kurze łapki. Trzeba je jednak podawać w rozsądnych ilościach.
Czy pies może jeść kości z kurczaka?
Zwierzę może jeść gotowanego kurczaka, ale tylko bez kości. Dlaczego? Po ugotowaniu kości z kurczaka rozpadają się na drzazgi. To niebezpieczne – ostre fragmenty mogłyby wbić się w przełyk czworonoga.
Czy pies może jeść kości z kurczaka w surowej formie? Nie jest to zalecane, jednak jednocześnie nie jest zabronione. Oprócz tego, że kość powinna być surowa, ważne też, żeby była z dodatkiem mięsa. Z takim przysmakiem nie pozostawiaj zwierzaka samego. Warto go dopilnować, żeby w nagłej sytuacji móc zareagować.
Przeczytaj także: Czy psy mogą jeść orzechy? Czy to zdrowe?
Uczulenie na kurczaka u psa – objawy
Wiesz już, czy pies może jeść wędzonego kurczaka i czy można dać mu kawałek surowego mięsa. Czas dowiedzieć się więcej o objawach uczulenia.
Masz podejrzenie, że występuje alergia na kurczaka u psa? Objawy, które powinny Cię zaniepokoić, dotyczą między innymi skóry. Uczulone zwierzęta często drapią się nawet do krwi. W drapanych miejscach powstają wyłysienia i rany.
Jeśli weterynarz wykluczy typowo dermatologiczne problemy, może to oznaczać, że wystąpiło uczulenie psa na kurczaka. Objawy wiążą się również z układem pokarmowym. Zwierzę może cierpieć z powodu biegunek i wymiotów. Jeśli pojawiają się bardzo często i przez długi czas, istnieje ryzyko, że składniki pokarmowe nie będą się dobrze wchłaniać. Mogą wystąpić niedobory witamin, co przełoży się na ogólne pogorszenie stanu zdrowia oraz wychudzenie.
Czym karmić psa alergika?
Wydaje Ci się, że występuje alergia na kurczaka u psa? Objawy to potwierdzają? Pamiętaj, że ważne jest, żeby najpierw zweryfikować, czy to na pewno alergia pokarmowa. Drapanie się, problemy z biegunkami, chudnięcie mogą pojawić się w przypadku wielu innych chorób, które należy wykluczyć przy pomocy lekarza weterynarii.
Żeby rozpoznać alergię pokarmową, nie wystarczy wykonać testów. Niestety nie są one w 100% pewne. Jak w takim razie rozpoznać alergię pokarmową? Konieczna jest tak zwana dieta eliminacyjna.
Ten sposób żywienia polega na usunięciu z diety składnika podejrzewanego o doprowadzanie do niepożądanych reakcji. Najlepiej jest zastosować karmę, która zawiera mięso, jakiego pies jeszcze nigdy nie próbował. Sprawdzą się między innymi dzik czy gęś. Ważne, żeby w składzie nie było nawet najmniejszej ilości kurczaka.
Żeby mieć pewność, że to alergia pokarmowa u psa na kurczaka doprowadza do reakcji uczuleniowych, musisz stosować dietę eliminacyjną przez kilka tygodni, najlepiej nawet 3 miesiące. Jeśli w tym czasie nie wystąpią objawy alergii pokarmowej, a stan skóry psa zacznie się znacznie poprawiać, możesz założyć, że ten konkretny gatunek mięsa jest bezpieczny dla czworonoga.
Kiedy pies nie będzie miał już żadnych z niepokojących Cię objawów, stopniowo wprowadzaj do diety stosowane wcześniej mięsa czy warzywa. Rób to pojedynczo. Jeśli zauważysz nieprawidłową reakcję układu odpornościowego, dowiesz się, co było przyczyną problemów i na zawsze wyeliminujesz ten składnik z diety. Niestety niekiedy psy bywają uczulone na warzywa, owoce, zboża, a podejrzewa się, że nawet na dodatki w karmie. Jest to utrudnienie w prowadzeniu diety eliminacyjnej.
Pamiętaj, że jeśli przeprowadzasz dietę bez kurczaka, nie może się on pojawić nie tylko w karmie, lecz także w przysmakach. Najlepiej więc stosować takie, które zawierają 100% mięsa.
Alergia pokarmowa u psa na kurczaka jest problemem u Twojego czworonoga? Poznaj kilka propozycji karm, w których nie ma tego składnika. Jeśli wiesz, że Twój psiak jest uczulony tylko na kurczaka, możesz mu podawać karmę Wild Boar. Produkt zawiera jedno źródło białka – jest nim mięso z dzika. Co ważne, nie ma w nim zbóż.
Jeśli występuje alergia na kurczaka u psa, ale toleruje on inny drób, wybierz Fierce Goose. W składzie znajdziesz mięso z gęsi oraz indyka. Spośród suchych karm sprawdzi się Salmon Creek, który przypadnie do gustu psim fanom ryb. Karma zawiera między innymi bataty dostarczające zwierzakowi energii.
Pies i kurczak – o czym warto pamiętać?
Zdrowie Twojego czworonożnego przyjaciela jest dla Ciebie z pewnością priorytetem. Kiedy pojawiają się u niego problemy z wymiotami czy rany na skórze, postaraj się odkryć ich pochodzenie jak najszybciej. Może się okazać, że problem jest wywołany silnym alergenem w karmie. Dzięki diecie eliminacyjnej przestaniesz zauważać niepokojące objawy.
Pies i kurczak – to połączenie wzbudza wiele kontrowersji. Według niektórych ten rodzaj mięsa nie jest zbyt wartościowy, a poza tym najczęściej odpowiada za uczulenie. To mit, bo częściej czworonogi są uczulone na wołowinę, jednak alergia na kurczaka u psa też występuje. Po wykluczeniu chorób przeprowadź dietę bez drobiu, żeby sprawdzić, czy właśnie on odpowiada za problemy. Kiedy wyeliminujesz substancje zwane alergenami, stan zdrowia Twojego psiaka się poprawi.
Leave a reply