Niektóre zachowania czworonożnych przyjaciół potrafią zaskakiwać. Jednym z nich jest pogoń psa za własnym ogonem. Zastanawiasz się, czy takie zachowanie powinno wzbudzić u Ciebie niepokój? Podpowiadamy, co zrobić, jeśli pies goni ogon, jakie mogą być tego przyczyny i czy da się oduczyć zwierzęcia tego przyzwyczajenia.
Pies goni ogon – czy to bezpieczne?
Zdarza się, że pies kręci się wokół własnej osi w szybkim tempie. Jednocześnie próbuje złapać ogon, czasem nieco go podgryza. Większość właścicieli psów może to początkowo odebrać jako zabawę. Bywa, że jest to po prostu sposób na pozbycie się nadmiaru energii. Zdarza się jednak, że niewinna gonitwa zmienia się w wygryzanie ogona.
Nim dowiesz się, dlaczego pies goni swój ogon, co to znaczy i jak temu zapobiegać, poznaj odpowiedź na pytanie: czy takie zachowanie jest bezpieczne? Warto pamiętać, że zwierzęta – szczególnie młode – mają mnóstwo energii. Jeśli czworonogowi nie uda się jej spożytkować na spacerach lub podczas zabawy z Tobą, będzie szukał sposobu, żeby samodzielnie pokonać nudę.
Kiedy szczeniak goni ogon sporadycznie, nie ma powodów do obaw. Młode psiaki potrzebują wiele aktywności, dlatego czasem biegają, próbując złapać ogon. Takie zachowanie szczenięcia nie jest groźne, dopóki pojawia się epizodycznie. Zastanów się jednak, czy organizujesz mu odpowiednio dużo zabaw w ciągu dnia i czy ma szansę pozbyć się nadmiaru energii.
Są sytuacje, w których gonienie ogona przez psa, okazuje się niebezpieczne. Taką formą zabawy trzeba się zaniepokoić, szczególnie jeśli zwierzak nie tylko biega za ogonem, lecz także go gryzie. Może to zwiastować różne problemy – zarówno natury zdrowotnej, jak i behawioralnej.
Przeczytaj także: Jak nauczyć psa aportować? Poradnik
Dlaczego pies goni ogon?
Czas dowiedzieć się, z jakiego powodu pies goni ogon. Zacznijmy od tych przyczyn, których można się szybko pozbyć.
Z nudy
Zwierzę goni ogon, jeśli odczuwa nudę i brak zainteresowania ze strony opiekuna. Właśnie w taki sposób pozbywa się nadmiaru energii i wynikającej z tego frustracji. Gonienie ogona jest dla zwierzaka prostym sposobem, żeby uniknąć nudy. Nie potrzebuje do tego żadnego towarzystwa – ani człowieka, ani drugiego psa.
Jeśli pies gania za ogonem z powodu nudy, sytuację dość łatwo uda Ci się rozwiązać. Wystarczy, że zaczniesz zwierzęciu poświęcać więcej czasu. Niech nie będą to jednak tylko dłuższe spacery. Organizuj zabawy węchowe. Do tego celu przydadzą Ci się mata i przysmaki. Ukryjesz je w kawałkach materiału, a zadaniem czworonoga będzie odszukać smakołyki. Możesz również schować przysmaki w całym pomieszczeniu, a następnie wpuścić zwierzę do pokoju, żeby ich szukało. Taka zabawa wymaga treningów.
Żeby psiak nie odczuwał nudy, która popycha go do gonienia swojego ogona czy nawet podgryzania go, poświęć również czas na naukę komend lub sztuczek. Pamiętaj, żeby na nagrodę wybierać spośród przysmaków nie tylko aromatycznych i smacznych, lecz także zdrowych.
Możesz zdecydować się na przysmaki Fluffy Fur, które przypadną do gustu psim fanom ryb. Będą świetną nagrodą podczas treningu, a dodatkowo zadbają o sierść zwierzęcia. Total Teeth to przysmaki, które wspomagają utrzymanie zdrowych zębów. W ich składzie znajdują się indyk, dzik i bataty, więc z pewnością będą dla pupila motywujące. Kolejna propozycja to Yummy Tummy – te smakołyki zawierają kaczkę i kurczaka oraz prebiotyki, które pomagają utrzymać równowagę mikroflory jelitowej.
Przeczytaj także: Jak nauczyć psa leżeć? Nauka komendy
Z powodu pasożytów
Jeśli pies goni ogon, problem nie musi być poważny. Gorzej, gdy dodatkowo go gryzie. Takie zachowanie psa może mieć związek z pasożytami lub podrażnieniem gruczołów okołoodbytowych. Jeśli więc zauważasz, że pies gryzie ogon i dodatkowo obszar przy odbycie, sprawdź, czy nie ma tam zaczerwienienia i przemyśl, kiedy ostatnio zwierzak miał wykonane badanie na obecność pasożytów.
Ze względu na męczące go pchły
Pies gryzie ogon również w wyniku silnej inwazji pcheł. W tym przypadku największy świąd występuje właśnie na grzbiecie ogona.
Z powodu nerwicy natręctw
Zastanawiając się, dlaczego pies goni ogon i później go gryzie, weź pod uwagę, że mogą u niego występować problemy behawioralne. Tak objawia się nerwica natręctw, którą określa się również zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Dlaczego u zwierząt rozwija się takie schorzenie? Powody bywają różne. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne występują u psów, które zostały porzucone lub przez lata pozostawały w zamknięciu. Problem pojawia się też u szczeniąt zbyt wcześnie odebranych od matki oraz tych, które nie przeszły prawidłowego procesu socjalizacji.
Trzeba wiedzieć, że niektóre rasy psów są często diagnozowane w kierunku zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. To między innymi chart włoski, mops czy owczarek niemiecki. Zachowania kompulsywne, powtarzane z dużą częstotliwością to u psa nie tylko te związane z własnym ogonem, lecz także uporczywe lizanie sierści, ssanie skóry na brzuchu czy zjadanie tego, co niejadalne.
Jeśli pies goni ogon i gryzie go bardzo często, można mieć podejrzenie, że to problem behawioralny. W tym przypadku potrzebna będzie pomoc specjalisty.
Pies goni ogon – kiedy zareagować?
Kiedy dorosły pies lub szczeniak goni ogon tylko od czasu do czasu, nie musisz od razu biec do lekarza weterynarii. Zwierzak może się tak po prostu bawić. Jeśli podejrzewasz, że powodem jest nuda, wprowadź pewne zmiany, na przykład urozmaicając spacery. Jednocześnie zadbaj o regularny tryb życia – czworonogi kochają rutynę!
Jeśli jednak pies zachowuje się w ten sposób regularnie, a gdy uchwyci ogon, zaczyna go gryźć, warto zareagować. Może się okazać, że to pasożyty lub problemy behawioralne. Jest tylko jeden sposób, żeby to odkryć – rozmowa ze specjalistą. Warto rozpocząć od wizyty u weterynarza, żeby najpierw wykluczyć fizyczne powody.
Ważna jest dość szybka reakcja. Dlaczego? Jeśli zwierzak goni ogon, by go następnie pogryźć z powodu choroby, to nawet po jej wyleczeniu może mu pozostać taki nawyk.
Walka z problemem będzie zależała od przyczyny. W przypadku kłopotów z gruczołami potrzebne będzie dokładne ich oczyszczenie. Jeśli po badaniu kału okaże się, że winne są pasożyty, weterynarz zastosuje odpowiedni preparat. Problemy emocjonalne rozwiązuje behawiorysta. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Takie zaburzenia wymagają czasu, żeby nad nimi zapanować.
Pies gania za ogonem – podsumowanie
Twój pies goni swój ogon? Co to znaczy i jak go oduczyć tego zachowania? Powodów gonitwy za ogonem jest wiele – często wynika to po prostu ze znudzenia. Być może zwierzę chodzi na zbyt krótkie spacery, a na co dzień nie ma wielu okazji do pozbycia się nadmiaru energii. Bywa jednak, że pies nie tylko goni ogon, lecz także go gryzie. Może się tak zachowywać z powodu pasożytów, kłopotów z gruczołami okołoodbytowymi, a także problemów behawioralnych. Uporczywe wygryzanie powinno zawsze skłonić do wizyty u weterynarza. Jeśli problemy zdrowotne zostaną wykluczone, czas na pomoc behawiorysty.
Leave a reply