Zęby mleczne psiaka w pewnym momencie muszą wypaść. To proces, który jest rozłożony w czasie. Może trwać nawet kilka miesięcy. Dla zwierzęcia bywa uciążliwy – pojawia się świąd, a nawet ból dziąseł. Dowiedz się, jak przebiega wymiana zębów u psa.
Jak wyglądają mleczne zęby u psa?
Zęby mleczne u psa zaczynają się wyżynać około 3–4 tygodnia życia. W 3 miesiącu po narodzinach zwierzak powinien mieć już je wszystkie. Właśnie dlatego, gdy przyjmujesz czworonoga pod swój dach, ma on zazwyczaj cały komplet uzębienia mlecznego. Składa się na niego 28 zębów. Są to po 3 siekacze, 1 kieł i 3 zęby przedtrzonowe po każdej stronie żuchwy i szczęki. Szczeniak nie ma zębów trzonowych oraz pierwszego zęba przedtrzonowego, czyli tak zwanego P1.
Czy da się odróżnić zęby mleczne od zębów stałych? Mleczaki są dość ostre i cechują się niewielkim rozmiarem. Przyjrzyj się kłom. W przypadku zębów mlecznych wierzchołek korony jest zaostrzony. Przy korzeniu kieł mleczny jest węższy niż stały. Wątpliwości może rozwiać RTG. Różnica dotyczy grubości szkliwa oraz kanału zębowego. W przypadku zębów mlecznych szkliwo jest cienkie, natomiast kanał – wąski. Korzeń nie jest zbyt głęboko osadzony w kości.
Przeczytaj także: Czy psy mają pępek? Zagadka rozwiązana!
Kiedy następuje wymiana zębów u psa?
Wymiana zębów u psa może się rozpocząć, gdy zwierzę skończy 3,5 miesiąca. U niektórych czworonogów zajmuje to jednak więcej czasu. Proces wymiany zębów zaczyna się u nich w 5 miesiącu życia.
Jako pierwsze zęby mleczne u psa wypadają siekacze. Są drobne, umieszczone całkiem z przodu. Łącznie jest ich 12. Kiedy wypadną, możesz ich nawet nie zauważyć. Są na tyle malutkie, że często zwierzęta połykają je nieświadomie w trakcie posiłku.
Kiedy te drobne zęby mleczne już wypadną, zaczyna się wymiana kłów. Czas na ten proces przychodzi między 5 a 7 miesiącem życia. W podobnym momencie rozpoczyna się wypadanie zębów przedtrzonowych.
Kolejny etap to pojawienie się u psa trzonowców. Nie występują one jako zęby mleczne. Powodem jest zbyt mała szczęka szczenięcia – trzonowce po prostu by się w niej nie zmieściły. Pojawiają się już jako zęby stałe między 4 a 7 miesiącem życia.
Tak wygląda prawidłowy przebieg pojawiania się zębów stałych. Niestety zdarza się, że zostaje on zaburzony. Może wynikać to z chorób, które zwierzę przeszło w okresie młodzieńczym. Przyczyną bywa nosówka. Następuje zatrzymanie procesu wymiany zębów. Dlaczego? Wirus często doprowadza bowiem do uszkodzenia ameloblastów oraz odontoblastów, co przyczynia się do deformacji korzeni i przedwczesnego zamknięcia wierzchołka. Pies wciąż będzie miał zęby mleczne, natomiast stałe zostaną zatrzymane w kościach. Mogą one wymagać ekstrakcji.
U zwierzęcia czasem pojawiają się tak zwane przetrwałe zęby mleczne. Nie ma to związku z chorobami, natomiast najczęściej dotyka ras małych i miniaturowych. Konsekwencją problemu bywają wady zgryzu. Zęby stałe nie mają miejsca, a przez to dochodzi do ich częściowego zatrzymania. Przetrwałe zęby mleczne można usuwać, jednak – jak każdy zabieg – niesie to za sobą ryzyko komplikacji. Jest nim jatrogenne uszkodzenie szkliwa zębów stałych.
Złamanie zęba mlecznego to kolejna sytuacja, w której istnieje ryzyko wystąpienia problemów w przyszłości. Podczas procesu wymiany mleczaków psy nieustannie gryzą przedmioty, czasami bardzo twarde. Może to doprowadzić do złamania zęba, co wymaga wizyty u lekarza weterynarii.
Jeśli dojdzie do złamania korony, odsłoni się miazga. To z kolei wywołuje ryzyko, że powstanie ropień okołowierzchołkowy w zębie mlecznym. Rozwijająca się infekcja w zębodole i przyległych tkankach grozi osłabieniem zęba stałego.
Przeczytaj także: Dlaczego pies goni ogon? Oto 4 powody!
Wypadanie zębów u szczeniaka – objawy
Kiedy mleczne zęby u psa zaczynają wypadać, a na ich miejsce pojawiają się stałe, zwierzę odczuwa dyskomfort. Wiesz już, jak przebiega wypadanie zębów u szczeniaka. Objawy również warto poznać. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zauważyć, że proces się rozpoczął i wesprzesz czworonożnego przyjaciela w trudnym momencie.
Wypadanie zębów u psa wiąże się z odczuwaniem przez niego uporczywego świądu. Zdarza się też, że dziąsła bolą. Kiedy szczeniakowi wypadają zęby, możesz dostrzec u niego rozdrażnienie. Jest to dla niego na tyle uciążliwe, że ma ochotę wszystko rozgryzać. Wymiana zębów u psa to moment, w którym zwierzak sporo niszczy. Gryzienie przedmiotów przynosi mu ulgę. Żując rzeczy, masuje swoje dziąsła, a dodatkowo sprawia, że zęby mleczne szybciej ustępują miejsca stałym.
Wypadanie zębów u psa i pojawianie się nowych to czas, w którym szczególnie warto zadbać o dostarczenie czworonogowi zabawek. To sposób, żeby uchronić Twoje buty lub meble przed zniszczeniem. Najlepsze będą gryzaki – w formie zabawek lub przysmaków. Możesz wypróbować akcesorium z wypustkami masującymi dziąsła. Niektóre tego typu zabawki wypełnia się przysmakami, żeby zyskały jeszcze większą uwagę zwierzaka. Istnieje wtedy szansa, że psiak zapomni o podgryzaniu Twoich butów.
Jakie przysmaki wybrać? Świetnie sprawdzą się smakołyki Total Teeth, które nie tylko posmakują psiakowi, lecz także zadbają o jego jamę ustną. Zawierają bowiem ekstrakt z herbaty zielonej – przyczynia się on do hamowania rozwoju bakterii. Oczywiście nie muszą być to przysmaki stworzone z myślą o wspomaganiu utrzymania zdrowych zębów. Możesz zdecydować się też na przysmaki Fluffy Fur, które posmakują psim fanom ryb. Zadbają o sierść i skórę zwierzęcia dzięki kwasom tłuszczowym Omega-3. Zawierają witaminy i minerały, które wspierają zdrowie czworonoga. Yummy Tummy to natomiast propozycja dla wszystkich psiaków uwielbiających drobiowe przysmaki. W składzie produktu znajdują się prebiotyki MOS i FOS. Wspomogą one wchłanianie składników odżywczych i namnażanie się dobroczynnych bakterii.
Wymiana zębów u psa – podsumowanie
Wypadanie zębów to dla każdego psa dokuczliwy moment. Gdy uzębienie mleczne zmienia się na stałe, zwierzę odczuwa dyskomfort i często gryzie wszystko, co napotka na swojej drodze. W ten sposób chce zmniejszyć świąd. Kiedy rozpocznie się wypadanie zębów u szczeniaka, objawy właściwie trudno zauważyć. Dziąsła mogą być nieco spuchnięte. Raczej nie znajdziesz drobnego zęba na podłodze – często zwierzak zjada go razem z posiłkiem. Warto więc przyglądać się zachowaniu czworonożnego przyjaciela. Wymianie zębów towarzyszy chęć na żucie wszystkiego, dlatego dobrze zdecydować się na kilka gryzaków. Pies być może zajmie się nimi, zamiast niszczyć Twoje ulubione obuwie sportowe. Obserwuj zmiany w obrębie jamy ustnej. U niektórych zwierząt proces wymiany zębów wiąże się z różnymi problemami – jeden z nich to przetrwałe zęby mleczne. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów zdecyduj się na wizytę u lekarza weterynarii. Pamiętaj, że od procesu wymiany zębów zależy między innymi to, czy zwierzak będzie miał prawidłowy zgryz. Powiedz nam, jak Twojemu czworonogowi udało się przetrwać trudny proces wyrastania stałych zębów?
Leave a reply