Pchły należą do uciążliwych ektopasożytów, które powodują intensywny świąd. Mogą również przenosić choroby. Jak sprawdzić, czy pies jest nosicielem tych nieproszonych gości? Jak pozbyć się pcheł u psa? Podpowiadamy!
Skąd się biorą pchły u psa?
Mogłoby się wydawać, że inwazja pcheł dotyka tylko zaniedbane zwierzęta. Jest jednak zupełnie inaczej! W sierści zadbanego psiaka również mogą rozgościć się uciążliwe pasożyty. Zastanawiasz się jak to możliwe?
Zwierze może złapać „pasażerów na gapę” dosłownie wszędzie – w trakcie spaceru, na wizycie u groomera lub podczas pobytu w hotelu dla psów. W każdym z tych miejsc Twój pupil spotyka się z innymi czworonogami. Zawsze istnieje ryzyko, że jeden z nich będzie zapchlony, a stąd prosta droga do wystąpienia pasożytów u pozostałych psów. Pchły przeskakują z jednego osobnika na drugiego z ogromną łatwością.
Pchły u psa mogą też wystąpić na skutek zarażenia jajami ze środowiska. Są one rozrzucane przez zakażone czworonogi. Pamiętaj, że pchły występują też u innych gatunków zwierząt. Pies może się nimi zarazić od jeży, królików, kotów czy lisów.
Zastanawiasz się, czy pchła psia przejdzie na Ciebie? Istnieje możliwość, że Cię pokąsa. Ciało człowieka pozbawione długich, gęstych włosów nie jest jednak wymarzonym środowiskiem dla tych pasożytów, dlatego nie zadomowią się na nim na dłużej.
Przeczytaj także: Wymiana zębów u psa – wszystko, co musisz wiedzieć!
Pchły u psa – objawy
Najczęstszy objaw pcheł u psa to świąd. Dostrzeżesz, że zwierzę często się drapie, a nawet wygryza sierść. Jeśli zauważysz takie zachowanie, od razu obejrzyj pupila. Sprawdź, czy w sierści psa są widoczne ślady bytowania pasożytów.
Jak rozpoznać pchły na czworonogu? Przejrzyj dokładnie sierść zwierzęcia – skoncentruj się na bokach ciała, podbrzuszu, podstawie ogona, dolnych częściach grzbietu oraz pachwinach. Możesz zauważyć drobne, czarne ziarenka – są to odchody pcheł. Sprawdź, czy na ciele psa nie ma czerwonych krostek w białej otoczce. W taki sposób wyglądają ślady po ukąszeniu pchły.
Ogromna inwazja pasożytów może przyczynić się do osłabienia zdrowia. Wynika to z dużej utraty krwi. Pchły pobierają ją ze swojego żywiciela przy pomocy aparatu gębowego, którym dokonują drobnych nacięć na skórze psa.
Pchły u psa – jak się pozbyć?
Wiesz już, jak sprawdzić, czy wystąpiły pchły u psa. Jak się pozbyć pcheł u twojego czworonoga? Istnieje wiele sposobów, dzięki którym będziesz w stanie zwalczyć pasożyty.
Stosuj skuteczne preparaty
Przede wszystkim rozpocznij od wizyty u lekarza weterynarii. Dobierze on odpowiednią dawkę preparatu na podstawie wagi zwierzaka. To bardzo ważne, ponieważ za mała ilość preparatu nie zadziała, a za duża może doprowadzić nawet do zatrucia czworonoga.
Jak pozbyć się pcheł u psa? Sposoby są różne. Możesz zastosować szampon czy obrożę. Popularnością cieszą się preparaty spot – on, czyli z pipetą do zakraplania. Przy wyborze jakiegokolwiek produktu sprawdź, czy nie jest groźny dla innych zwierząt, które masz. Zdarza się, że preparaty dla psów są bardzo niebezpieczne dla kotów lub królików.
Jaka substancja owadobójcza zabija pchły? Stosowany jest między innymi Fipronil, który pomaga pozbyć się pcheł dorosłych oraz wyklutych z jaj larw. Jego zadanie to również wspomaganie ochrony przed innymi pasożytami. Lufenuron uniemożliwia rozwój jaj, natomiast Imidakloprid zabija dorosłe pchły oraz larwy.
Wyczesuj i pielęgnuj sierść psa
Pomocne jest wyczesywanie pcheł. To sposób, żeby pozbyć się dorosłych osobników, które gryzą i wywołują nieprzyjemne swędzenie, a poza tym się rozmnażają. Kolejna metoda to wykąpanie zwierzęcia w szamponie przeciwpchelnym. Nie zadziała to jako jedyny sposób na pchły u psa, ale może być dobrym dodatkiem do terapii. Kąpiel w specjalnym szamponie pomoże usunąć dorosłe postaci pasożytów oraz ich odchody.
Twój zwierzak nie przepada za kąpielami? Postaraj się umilić mu ten czas. Zaproponuj przysmaki, dzięki którym szybko zapomni o nieprzyjemnym wydarzeniu. Możesz wybrać spośród: Fluffy Fur, Total Teeth czy Yummy Tummy. Każdy z nich nie tylko posmakuje Twojemu czworonożnemu przyjacielowi, lecz także wesprze jego organizm. Zdecyduj się na produkt, który zadba o lśniącą sierść, wspomoże zdrowie zębów lub zadba o motorykę jelit.
Przeczytaj także: Dlaczego pies sika na łóżko? Co z tym zrobić?
Wyczyść przedmioty czworonoga
Myśląc o tym, jak pozbyć się pcheł u psa, musisz pamiętać, że bytują one nie tylko na samym zwierzęciu, lecz także przedmiotach, których ono używa. Posłania czy ubrania musisz wyprać w wysokiej temperaturze lub nawet pozbyć się ich. Zwróć też uwagę na koce, pluszowe zabawki i tym podobne przedmioty – one również wymagają dokładnego wyczyszczenia.
Niestety to wciąż nie koniec Twoich zadań. Porządki są potrzebne w całym domu. Musisz wyprać dywany, umyć podłogę, poduszki, kanapy. Jeśli zwierzak podróżował samochodem, wnętrze auta też będzie potrzebowało czyszczenia.
Zadbaj o profilaktykę
Pamiętaj, że ważna jest profilaktyka. Inwazji pcheł możesz zapobiec. Jednym ze sposobów jest założenie zwierzęciu obroży przeciw pchłom. Takie produkty działają długo. Nawet przez kilka miesięcy będą zabezpieczać czworonoga – najczęściej nie tylko przed pchłami, lecz także kleszczami.
Jak pozbyć się pcheł u psa – domowe sposoby
Wciąż zastanawiasz się, jak pozbyć się pcheł u psa? Możesz zastosować również domowe sposoby. Będą świetnym wsparciem w całym procesie usuwania pasożytów z otoczenia. Jedna z wartych uwagi metod to zastosowanie aromatycznych olejków eterycznych, na przykład miętowego. Wystarczy, że będziesz rozpylać roztwór w pomieszczeniu czy dodawać nieco do preparatu, który stosujesz do czyszczenia podłóg i dywanów. Nie aplikuj aromatycznych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę czworonoga – mogłoby to wywołać podrażnienia i reakcje alergiczne.
Musisz wiedzieć, że zapobieganie pchłom jest bardzo ważne ze względu na choroby, jakie mogą one przenosić. Pasożyty przyczyniają się do rozprzestrzeniania tasiemczycy. Zwierzę zaraża się w trakcie lizania sierści, ponieważ pośrednim nosicielem jest pchła. Objawy tasiemczycy to przede wszystkim matowa okrywa włosowa oraz słabszy apetyt. Pchły wywołują również pchle alergiczne zapalenie skóry. Stosowanie domowych sposobów i skutecznych preparatów pozwoli psu uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji inwazji pasożytów.
Teraz już wiesz, jak pozbyć się pcheł u psa!
Zwierzę drapie się, a nawet wygryza sierść? Koniecznie sprawdź, czy przypadkiem nie ma pcheł. W sierści czworonoga możesz dostrzec między innymi małe, czarne kropki, które są odchodami tych pasożytów. Jeśli u Twojego pupila wystąpiły pchły, działaj jak najszybciej. Lekarz weterynarii doradzi skuteczny preparat. Od specjalisty dowiesz się, jaką dawkę zastosować, żeby nie zaszkodzić zwierzakowi, a jednocześnie cieszyć się skutecznym działaniem.
Szampony, obroże, spraye – takie produkty możesz zastosować, jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się pcheł u psa. Domowe sposoby też okażą się przydatne. Zastosuj olejek miętowy – tego zapachu nie lubią pasożyty. Możesz używać go do czyszczenia różnych powierzchni. Pamiętaj też o regularnym wyczesywaniu sierści psa, żeby pozbyć się dorosłych form pcheł. Żeby zwalczyć pasożyty, musisz przeprowadzić gruntowne porządki w mieszkaniu. Konieczne jest wypranie lub pozbycie się zabawek, legowisk oraz ubrań psa. Zdarzyło Ci się kiedyś walczyć z pchłami?
Leave a reply