Prawidłowe żywienie szczeniaka jest jednym z najważniejszych obowiązków każdego opiekuna. Od pierwszych miesięcy życia zależy w dużej mierze zdrowie dorosłego zwierzęcia. Poważne błędy raczej nie pozostaną bez konsekwencji. Jak karmić szczeniaka? Podpowiadamy.
Zapotrzebowanie żywieniowe szczeniaka
Pierwsze tygodnie życia zwierzęcia to czas intensywnego rozwoju. Energiczny maluch szybko rośnie, dlatego jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest większe niż w przypadku psów dorosłych. Najważniejszym elementem diety czworonoga jest białko, a dokładniej aminokwasy. Pies powinien mniej więcej do 14. tygodnia życia otrzymywać co najmniej 25% białka w suchej masie karmy.
Zarówno w diecie psów dorosłych, jak i szczeniąt musi znaleźć się tłuszcz. Dostarcza on zwierzętom nienasycone kwasy tłuszczowe. Odpowiednia ilość tłuszczu dla psów rosnących wynosi co najmniej 8,5% w suchej masie.
Prawidłowe żywienie szczeniaka to również dbanie o właściwe proporcje wapnia do fosforu. Rozwijające się czworonogi potrzebują więcej tych pierwiastków w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż dorosłe zwierzęta. Nie należy jednak przesadzać. Zbyt duża ilość wapnia w diecie może prowadzić do trudności ze wchłanianiem się innych pierwiastków. W przypadku wysokiej jakości karmy przeznaczonej dla szczeniąt nie ma potrzeby wprowadzania suplementów, jeśli nie zaleca tego z jakiegoś powodu weterynarz.
Żywienie szczeniaka – czym karmić?
Pierwszy pokarm oseska to tak zwana siara, a następnie mleko matki. Jest ono podstawowym pokarmem przez pierwsze cztery tygodnie życia zwierzęcia. Jeśli nie jest możliwe, żeby to suka dostarczała mu pokarm, konieczne jest skorzystanie ze specjalnych preparatów. Mleko matki nie może zostać zastąpione mlekiem krowim. Dlaczego? Te dwa mleka znacznie się od siebie różnią, na przykład kalorycznością. Mleko suki ma więcej białka i mniej laktozy niż krowie. Z tych powodów rozwiązaniem są preparaty mlekozastępcze.
Po czterech tygodniach jest czas na wprowadzanie do diety stałych pokarmów – rób to powoli. Karmienie szczeniaka 6-tygodniowego powinno odbywać się z dużą częstotliwością, najlepiej o stałych porach. Pokarm należy dzielić nawet na 5 czy 6 porcji.
Po dwóch miesiącach życia następuje u psów pewien przełom. Są już wtedy w stanie samodzielnie jeść karmę. Często to czas, w którym trafiają do nowego domu. Karmienie szczeniaka 8-tygodniowego powinno wciąż odbywać się z dużą częstotliwością. Jeśli zwierzę przeprowadza się do nowego domu, nie należy od razu zmieniać mu sposobu karmienia. Może to bowiem doprowadzić to do zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego.
Czym karmić szczeniaka? Dobrze sprawdzi się gotowa karma przeznaczona dla szczeniąt. Dlaczego powinna być właśnie tak oznaczona przez producenta? W porównaniu do psów dorosłych szczeniaki potrzebują dużej liczby kalorii. Mają jednak małe żołądki, więc nie zmieszczą w nich zbyt dużej porcji. Właśnie dlatego karma jest wysoce skoncentrowana, ma dużo kalorii i mnóstwo wartościowych składników odżywczych. Żywienie szczeniaka dopasuj do rasy – chodzi przede wszystkim o wielkość pupila. Producenci oznaczają, czy pokarm jest przeznaczony dla szczeniąt małych, średnich czy dużych ras.
Przeczytaj także: Szczepienie szczeniaka – jakie wykonać i kiedy?
Zbyt szybka zmiana karmy na taką dla dorosłych psów jest błędem, który będzie mieć konsekwencje w przyszłości. Jeśli szczenię dużej lub olbrzymiej rasy będzie otrzymywało za mało białka, może u niego dojść do zahamowania wzrostu i spadku masy ciała. Zwiększona zawartość tłuszczu przekłada się na zwiększone ryzyko wystąpienia otyłości u rozwijającego się czworonoga. Kieruj się wskazówkami zawartymi na opakowaniu dotyczącymi ilości pokarmu.
W końcu przychodzi moment, że karmę dla szczenięcia możesz zamienić na produkt przeznaczony dla dorosłego psa. Kiedy powinno to nastąpić? Gdy u czworonoga zakończy się proces wzrostu. Pamiętaj, że psy ras małych dojrzewają szybciej niż te dużych. Karmę dla dorosłego psa małej rasy możesz zacząć wprowadzać mniej więcej w 9. miesiącu życia, natomiast dużej po roku. W przypadku ras olbrzymich okres szczenięctwa trwa jeszcze dłużej – nawet kilkanaście miesięcy do dwóch lat.
Ważne jest właściwe karmienie szczenięcia, ale równie duże znaczenie ma prawidłowe żywienie psa dorosłego. Wybieraj spośród karm, które charakteryzują się wysoką zawartością mięsa. Kiedy zwierzę jest już gotowe, możesz zdecydować się na produkt Fierce Goose. To karma, która zawiera aż 85% świeżo przyrządzonego mięsa. Receptura jest wolna od zbóż. Dobra propozycja dla dorosłego psa to również karma Proud Deer. Produkt zawiera wyłącznie jedno źródło białka, więc okaże się idealny dla zwierzęcia cierpiącego na alergię pokarmową.
Prawidłowe żywienie psa dorosłego stanie się łatwiejsze również dzięki suchej karmie Salmon Creek. Co ciekawe, jest to produkt, który możesz stosować również, żeby zadbać o właściwie karmienie szczeniaka 8-tygodniowego i starszego. Wystarczy, że będziesz kierować się wskazówkami producenta. Dowiesz się z nich, jaka porcja jest przeznaczona dla szczeniaka w drugim, szóstym czy dziewiątym miesiącu życia w zależności od jego wagi. Ta sucha karma dla psów rosnących i dorosłych jest pełna wartościowych składników odżywczych. W jej składzie znajdują się łosoś i pstrąg, więc jest idealna dla psich fanów rybnych smaków. Naturalnym źródłem węglowodanów dostarczających energię są bataty. Karmić szczeniaka lub dorosłego psa możesz też suchą karmą Chicken Field czy Duck Pond.
Zobacz również: Dlaczego pies goni ogon? Oto 4 powody!
Domowe żywienie szczeniaka
Wielu opiekunów zastanawia się, czy karmienie szczeniaka 6-tygodniowego lub starszego domowym jedzeniem jest dobrym pomysłem. Samodzielne zbilansowanie diety jest znacznie trudniejsze niż samo przygotowanie posiłków. Domowe żywienie szczeniąt powinno opierać się na różnych gatunkach mięs (jeśli nie występuje alergia), ponieważ pozwala to dostarczyć wszystkie niezbędne aminokwasy. Oprócz mięsa wołowego czy drobiowego w żywieniu jest też miejsce na podroby.
W roli źródła węglowodanów sprawdzą się warzywa. Ważny jest właściwy poziom wapnia i fosforu. Żeby o niego zadbać, można zastosować skorupki jaj w mieszance.
Jeśli obawiasz się samodzielnie komponować posiłki, zdecyduj się na pomoc zwierzęcego dietetyka. Dzięki poradom specjalisty będziesz mieć pewność, że proporcje składników odżywczych są właściwe, a dieta spełnia wszystkie potrzeby dorastającego psiaka.
Prawidłowe żywienie psa – podsumowanie
Żywienie szczeniąt w prawidłowy sposób jest ważne dla ich rozwoju oraz zdrowia w przyszłości. Karma – gotowa lub zrobiona samodzielnie – musi zawierać odpowiednią ilość białka, tłuszczu i węglowodanów. Ważne są również wapń i fosfor, między którymi trzeba zachować odpowiednie proporcje. W przypadku gotowych karm mokrych lub suchych stosuj się do zaleceń producenta dotyczących dziennej porcji. Jeśli chcesz w domu przygotowywać posiłki dla zwierzęcia, skorzystaj z pomocy psiego dietetyka, żeby mieć pewność, że dieta będzie bogata w składniki odżywcze i spełni zapotrzebowanie juniora.
Leave a reply