Nauczenie zwierzęcia załatwiania swoich potrzeb poza domem to jedno z najważniejszych zadań każdego opiekuna. Nawet po udanym treningu czystości czworonogowi mogą się jednak zdarzyć wpadki, które wynikają z różnych problemów. Dlaczego pies sika na łóżko? Poznaj możliwe przyczyny.
Przyczyny sikania na łóżko właściciela
Niejeden mały pies sika w domu, często na łóżko. Nie jest to zadziwiające zachowanie. Psi juniorzy po prostu nie potrafią się kontrolować. Trening czystości pozwoli jednak oduczyć psa sikania. Postępy będą przebiegały stopniowo, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Może się jednak zdarzyć, że zauważysz mokrą plamę na materacu, nawet jeśli masz dorosłego czworonoga. Dlaczego pies sika na łóżko? Możliwych przyczyn jest mnóstwo. Dorosły pies adoptowany ze schroniska nie ma doświadczenia w zasadach, które panują, gdy żyje się w domu. Sikanie na łóżko lub na podłogę może mu się zdarzyć, jednak praca z czworonożnym przyjacielem przyniesie zadowalające rezultaty.
Kolejna przyczyna, dlaczego pies sika do łóżka właściciela, jest związana z emocjami. Być może w życiu zaszły zmiany, z którymi zwierzę sobie nie radzi. Nowy członek rodziny czy przeprowadzka to dla lękliwych czworonogów rewolucja. Jeśli nagle opiekun zaczyna co jakiś czas wyjeżdżać na tydzień i zostawia zwierzę z kimś innym, to może ono cierpieć na brak poczucia bezpieczeństwa. Lęk natomiast ujawnia się w różny sposób – również tak, że pies sika w domu, na przykład na materac.
Zastanawiając się, dlaczego pies załatwia się na łóżko, zwróć uwagę na harmonogram dnia. Być może pracujesz dłużej lub powrót z pracy zajmuje Ci znacznie więcej czasu niż dotychczas. W takich sytuacjach poranny spacer często okazuje się niewystarczający. Zwierzę nie jest w stanie wytrzymać wielu godzin do Twojego powrotu.
Wchodzisz do sypialni i zauważasz na materacu mokrą plamę, a trening czystości zwierzę przeszło już dawno? Być może pies sika na łóżko, ponieważ ma problemy zdrowotne. W ten sposób mogą objawiać się choroby nerek. Odpowiedzialne za to, że pies sika na materac, bywają problemy z drogami moczowymi. Infekcja czy kamienie pęcherza moczowego powodują, że u zwierzęcia występuje nietrzymanie moczu, co jest częste u starszych czworonogów. Pies sika w domu, ponieważ nie był w stanie dłużej wytrzymać.
Przeczytaj także: Wiek psa – jak obliczyć, ile Twój pupil ma lat?
Dlaczego pies sika na łóżko? Co robić?
Nawet dorosłym psom zdarza się sikać na łóżko. Problemy emocjonalne, zmiany w domu, kłopoty z drogami moczowymi – powodów jest wiele. Żeby odkryć, dlaczego pies załatwia się na łóżko, potrzebna jest pomoc specjalistów. Badania u weterynarza i konsultacja z behawiorystą pozwolą Ci dowiedzieć się, gdzie leży problem. Właściwa diagnoza jest niezbędna.
Jeśli psiak sika na materac, czas na wizytę u weterynarza. Przygotuj próbkę moczu – lekarz z pewnością będzie chciał go zbadać. Wykona również badanie krwi. Dzięki temu dowie się więcej o stanie zwierzęcia – wykluczy lub potwierdzi ewentualne problemy zdrowotne. Wdrożone leczenie powinno pomóc.
Gdy zastanawiasz się, co zrobić, gdy pies sika na łóżko, weź pod uwagę wizytę u behawiorysty. Zdecyduj się na nią po dokładnym przebadaniu zwierzęcia i wykluczeniu chorób, na przykład wywołujących nietrzymanie moczu. Behawiorysta przeanalizuje zachowanie czworonoga w domu i poza nim. Być może potrzebne będą preparaty uspokajające na bazie ziół.
Przeczytaj także: Rośliny trujące dla psa – poradnik dla psich opiekunów i fanów roślin
Pies sika na łóżko – wprowadź zasady
Jeśli wiesz już, dlaczego pies sika na łóżko, czas na wdrożenie kilku zasad. Problemy zdrowotne trzeba oczywiście leczyć przy pomocy preparatów przepisanych przez weterynarza. Jest jednak więcej elementów, które warto wykorzystać w domu, jeśli zwierzę cierpi na nietrzymanie moczu.
Niezależnie od przyczyny warto zwiększyć liczbę spacerów. Z dorosłym psem zachowuj się podobnie jak ze szczenięciem podczas treningu czystości. Zabieraj go na spacer od razu po przebudzeniu, a także po piciu i jedzeniu.
Kiedy pies sika w domu, jest to z pewnością dla Ciebie męczące. Częsta zmiana pościeli i czyszczenie materaca zajmują wiele czasu. Pamiętaj jednak, że z Twojego punktu widzenia złe zachowanie psa może wynikać z bólu czy lęku. Zwierzę nie robi tego złośliwie. Nigdy nie krzycz na czworonożnego przyjaciela. Kary za nietrzymanie moczu to bardzo zły pomysł, zwłaszcza jeśli podniesionym głosem zaczniesz mówić już jakiś czas po tym, jak zwierzak załatwił swoje potrzeby na łóżku. Pies nie zrozumie, co zrobił źle. Krzyk czy jakakolwiek inna forma agresji są niedopuszczalne. Sprawią, że zwierzę straci do Ciebie zaufanie.
Jeśli główne przyczyny takiego zachowania wynikają z lęku, utraty poczucia bezpieczeństwa, zmian w domu, pracuj z behawiorystą. Pamiętaj, że warto stosować pozytywne wzmocnienie. Jeśli zwierzę zrobi siku na spacerze, daj mu za to nagrodę. Najlepszy będzie ulubiony przysmak. Pamiętaj też o słownej pochwale i pogłaskaniu pupila.
Co zrobić, gdy pies sika na łóżko? Zwróć uwagę na jego dietę, szczególnie jeśli zwierzę zmaga się z nietrzymaniem moczu wywołanym chorobami dróg moczowych. Wartościowa karma wspiera proces zdrowienia. Szukaj w składzie żurawiny. Wyróżnia się silnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi i zakwasza mocz. Jest ważnym elementem diety, jeśli u zwierzęcia występuje choroba dolnych dróg moczowych.
Żurawinę znajdziesz w składzie karmy Proud Deer, która wspomaga pracę układu moczowego. Produkt jest odpowiedni dla zwierząt z delikatnym żołądkiem. Niektóre psy cierpią na alergię. W tej karmie znajdziesz wyłącznie jedno źródło białka, co zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji.
Żurawina jest w karmie Fierce Goose, która charakteryzuje się wysoką zawartością mięsa. W jej składzie znajdziesz również ryż oraz niezbędne witaminy. Zwróć też uwagę na karmę Wild Boar, która zawiera mięso z dzika. W produkcie wykorzystano lekkostrawne ziemniaki.
Pies sika na łóżko – podsumowanie
Kiedy zwierzak dotychczas załatwiający się poza domem, zaczyna sikać w łóżku, powinien być to dla Ciebie sygnał ostrzegawczy. Reaguj od razu – dzięki temu łatwiej będzie pozbyć się niechcianego zachowania i ewentualnej choroby. Niektóre psy reagują w ten sposób, gdy cierpią na problemy behawioralne. Dłuższy pobyt opiekuna poza domem, pojawienie się nowego członka rodziny, reorganizacja znanego czworonogowi harmonogramu – to wszystko może doprowadzić do wystąpienia u zwierzęcia lęku. Niektóre psy mogą reagować na zmiany załatwianiem się w domu. Praca z behawiorystą powinna pomóc. Istnieje wiele przyczyn zostawiania moczu na materacu.
Dlaczego pies sika do łóżka właściciela? Zdarza się, że wynika to problemów zdrowotnych, szczególnie u starszych psów. Jeśli zwierzę nagle zaczęło sikać na materac, skorzystaj z pomocy weterynarza, który przeprowadzi badania krwi i moczu. Gdy lekarz wykluczy choroby, czas na pomoc behawiorysty. Nigdy nie reaguj agresywnie, jeśli czworonogowi zdarzy się wpadka. Pamiętaj, żeby zwiększyć liczbę spacerów.
Leave a reply