Wiek psa to ważna informacja zarówno dla opiekuna, jak i weterynarza. Pozwala dobrać właściwą karmę, ułatwia diagnozę i sprawia, że zaczynasz rozumieć zmianę zachowania u zwierzęcia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kiedy chcesz oszacować, ile lat ma Twój czworonożny przyjaciel.
Czy psie lata mają znaczenie?
Wiek psa ma znaczenie. Wiedza o tym, ile Twój pupil już przeżył, ułatwia Ci dobranie karmy do jego potrzeb. Niektóre choroby występują częściej w określonym wieku. Psie lata są więc ważną informacją dla weterynarza, który stawia diagnozę między innymi na podstawie wywiadu z Tobą oraz oczywiście wyników badań. Szybsze rozpoznanie to większa szansa na wyleczenie, dlatego warto wiedzieć, ile zwierzę ma lat.
Wyobraź sobie, że znajdujesz zwierzę, które żyło w złych warunkach. Warto w takiej sytuacji oszacować wiek psa. Pomoże Ci to w szukaniu domu stałego dla czworonoga. Jedni wolą przyjąć pod swój dach młodego rozrabiakę, inni wolą spokojnego, dorosłego zwierzaka, a niektórzy chętnie ratują seniorów, którzy zasługują na szczęście w ostatnich latach życia.
Przeczytaj także: Czy psy widzą kolory? Świat oczami czworonoga!
Jak liczyć wiek psa? Sprawdź!
Zastanawiasz się, jak się liczy wiek psa? Musisz zwrócić uwagę między innymi na stan uzębienia. U szczenięcia jest 28 zębów, a u dorosłego czworonoga powinno być ich 42. Ważne jest też, jak wyglądają zęby. Młody, ale już dorosły pies będzie miał je jasne i zdrowe. Jeśli natomiast są żółte i starte, możesz założyć, że zwierzę jest seniorem.
Przyjrzyj się również oczom zwierzęcia, jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki jest mniej więcej wiek psa. Jeśli wyglądają na zamglone, to znak, że zwierzę może być już starsze. Pamiętaj jednak, że taki wygląd oczu może wskazywać na chorobę u młodszego czworonoga.
Jak obliczyć wiek psa? Zwróć uwagę na jego sierść. Czy wiesz, że już około 5. roku życia u czworonogów pojawiają się pojedyncze siwe włosy? Możesz dostrzec je przede wszystkim przy pysku.
Pewną podpowiedzią jest też poziom aktywności fizycznej. Jeśli nie ma dużych zastrzeżeń do stanu zdrowia psa, jego wyniki są dobre, a mimo to ma niewiele energii, to znak, że jest starszy.
Powyższe wskazówki to oczywiście zbyt mało, żeby z całą pewnością stwierdzić, jaka jest długość życia psa. Czasem jednak trudno oszacować wiek zwierzęcia, a warto znać go, chociaż w przybliżeniu.
Każdy opiekun chce jak najdłużej cieszyć się obecnością czworonożnego przyjaciela. Niezależnie od tego, czy wiesz, ile ma lat, czy jest Ci trudno się tego dowiedzieć, pamiętaj o żywieniu zwierzęcia w zdrowy sposób. Spełnianie potrzeb żywieniowych to jeden z najważniejszych sposobów, żeby długość życia psa była jak największa.
Zwierzę potrzebuje przede wszystkim mięsa. Dobrze sprawdzą się różne gatunki – wiele zależy od upodobań samego czworonoga, ewentualnych alergii oraz reakcji żołądka. Polecamy karmę mokrą Fierce Goose, która zawiera mięso z gęsi, a w jej składzie nie ma zbóż oraz zbędnych sztucznych dodatków. Produkt sprawdzi się świetnie, jeśli nie jesteś w stanie dowiedzieć się, ile dokładnie lat ma Twój pies. Jest bowiem przeznaczony dla psów w różnym wieku podobnie jak karma Proud Deer, której składniki są pozyskiwane w odpowiedzialny sposób. Jeśli Twój pies jest fanem mięsa z dzika, zdecyduj się na karmę Wild Boar. To receptura z jednym źródłem białka, co jest ważne, jeśli zwierzę zmaga się z reakcjami alergicznymi. Karmy są produkowane w Polsce.
Dietę zwierzęcia urozmaicisz również smakołykami. Staną się świetną nagrodą podczas nauki komend zarówno w domu, jak i na spacerach. Dodatkowo mogą spełniać inne funkcje, na przykład dbać o jamę ustną. Dobrze sprawdzą się przysmaki Total Teeth, które zawierają ekstrakt z zielonej herbaty hamujący rozwój bakterii. W składzie jest też węgiel aktywny – wspomaga utrzymanie bieli zębów. Możesz zdecydować się też na przysmaki Yummy Tummy, które stymulują pracę jelit. Zawierają ważne prebiotyki, dlatego pomagają utrzymać równowagę mikroflory jelitowej.
Przeczytaj także: Imiona dla psa na każdą literę! Wybierz je z nami
Wiek psa na ludzkie – Twój pies jest starszy od Ciebie?
Mówi się, że zwierzę ma 5 czy 6 lat. Niektórzy chętnie przeliczają ten wiek na ludzki. Dzięki temu łatwiej zrozumieć pewne zmiany w zachowaniu zwierzęcia. Wydaje się, że 7 czy 8 lat to jeszcze nie jest dużo, jednak po przeliczeniu na ludzkie okazuje się inaczej. Pozwala to zrozumieć, skąd mniejsza aktywność u zwierzaka. Przeliczyć wiek psa na ludzkie możesz też po prostu z ciekawości.
Kiedyś uważano, że wystarczy pomnożyć wiek zwierzęcia przez 7, żeby obliczyć, ile ma lat na ludzkie. Nie jest to jednak najlepszy sposób. Długość życia psa zależy bowiem od różnych czynników. Psy ras dużych żyją krócej niż małych. Może to wynikać między innymi z niewielkiego serca w porównaniu do masy ciała. Niektóre psy ras dużych późno osiągają dojrzałość płciową, a już po przekroczeniu 5. roku życia wchodzą w wiek średni, natomiast małe zwierzęcia dopiero w wieku 10 lat stają się seniorami. Wielkość psa weź więc pod uwagę, jeśli chcesz przeliczyć wiek czworonoga na ludzkie.
Niektóre rasy psów są szczególnie narażone na choroby, co oczywiście ma wpływ na długość ich życia. Do takich zwierząt należą między innymi mopsy, buldogi francuskie czy owczarki niemieckie.
Jak się liczy wiek psa na ludzkie? Do mniej więcej 2. roku życia różne rasy psów rozwijają się podobnie. Możesz uznać, że zwierzę ma wtedy 24 lata na ludzkie. Jak liczyć wiek psa starszego na ludzkie? Wymaga to zastosowania przelicznika. Weź pod uwagę wielkość psa. Kolejny rok życia psa małego to 5 lat, średniego – 6, natomiast dużego – 7.
W takim razie, jak obliczyć wiek psa, który urodził się 7 lat temu? Musisz wykonać działanie: 24 + 5 × 5, jeśli jest mały. Wynik w tym przypadku wynosi 49. U średniego będzie to 54. Przeliczanie wieku psa siedmioletniego dużej rasy na ludzkie da Ci wynik 59. Pamiętaj, że to tylko wskazówki. Kondycja zwierzęcia może być niezgodna z wynikami. Zależy przecież w dużej mierze od tego, jak żywi się pies, czy jest regularnie badany, a także czy należy do rasy, która jest narażona na choroby trudne do wyleczenia.
Przeczytaj także: Rośliny trujące dla psa – poradnik dla psich opiekunów i fanów roślin
Wiek psa – podsumowanie
Wiek psa wpływa na poziom aktywności fizycznej i podatność na choroby. Niektórzy przeliczają lata psie na ludzkie, co daje ciekawe wyniki i pozwala zrozumieć, skąd u zwierzęcia mniejsze zainteresowanie energicznymi zabawami. Oczywiście takie wyliczenia są tylko orientacyjne, ponieważ trudno ująć w nich wszystkie zależności. Musisz wiedzieć, że psy małych ras wolniej się starzeją i dłużej żyją niż duże czworonogi. Wiele zależy też od konkretnej rasy – niektóre są bardzo podatne na choroby. Przeliczanie psich lat na ludzkie jest więc ciekawostką.
Czasem musisz jednak stwierdzić, ile lat ma znalezione zwierzę – w takiej sytuacji zwróć uwagę na siwe włosy, stan uzębienia oraz poziom energii. Żeby pies żył dłużej, zadbaj o niego. Pamiętaj, jak dużą rolę odgrywa właściwe karmienie. Wybieraj spośród produktów, które zawierają dużą ilość mięsa oraz wszystkie niezbędne witaminy.
Leave a reply