Psy uwielbiają podkradać to, co znajduje się na talerzu opiekuna. Niektóre z Twoich ulubionych produktów spożywczych mogą być zjedzone przez czworonoga, a inne są dla niego niezdrowe. Dla wielu zwierzaków interesujące będą ziemniaki. Ugotowane, urozmaicające potrawę na Twoim talerzu jawią się czworonogowi jako wyjątkowy przysmak. Podpowiadamy, czy pies może jeść ziemniaki.
Co zjadłby Twój pies? Ziemniaki!
Pies jest względnym mięsożercą. To oznacza, że podstawę jego diety powinno stanowić mięso. Ma jednak umiejętność trawienia produktów roślinnych, dlatego posiłki czworonoga mogą być wzbogacone o warzywa. Musisz jednak pamiętać o podawaniu ich w odpowiedniej ilości oraz formie.
Wiele karm dla zwierzaków jest uzupełnionych warzywami, które nie tylko zwiększają walory smakowe, lecz także dostarczają witamin, mikroelementów oraz węglowodanów.
W takim razie, czy pies może jeść ziemniaki? Wszystko zależy od formy ich podania. Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: czy pies może jeść surowe ziemniaki? W diecie czworonogów – podobnie jak w Twoim jadłospisie, absolutnie nie mogą pojawić się kartofle w takiej formie. Znajdują się w nich toksyczne glikoalkaloidy solaninowe. Surowe ziemniaki dla psa są niebezpieczne – mogą doprowadzić do wystąpienia u zwierzęcia problemów trawiennych. A dokładniej?
Solanina przyczynia się do podrażnienia błony śluzowej żołądka, a to z kolei prowadzi do rozwinięcia stanu zapalnego. W przypadku zatrucia u czworonoga mogą wystąpić między innymi drgawki, ślinotok, wymioty i biegunka. W niektórych przypadkach skutki zatrucia są tragiczne.
Jeśli zauważysz, że pies zjadł surowe ziemniaki, koniecznie udaj się z nim jak najszybciej do lekarza weterynarii. Zatrucie jest groźne nie tylko dla zdrowia, lecz także dla życia zwierzęcia, więc ważna jest szybka reakcja. Podczas obierania ziemniaków uważaj, żeby zwierzę nie zjadło szkodliwych resztek. Pamiętaj, że pies trawi ziemniaki jedynie w formie przetworzonej. To pozwoli Ci uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
Przeczytaj także: Wiek psa – jak obliczyć, ile Twój pupil ma lat?
Czy pies może jeść ziemniaki?
Wiesz już, że surowe warzywo nie jest zdrowe dla Twojego pupila. Czy pies może jeść ziemniaki gotowane? Tak, to dla niego dobre źródło węglowodanów.
Dieta psa może zostać wzbogacona ziemniakami. Pamiętaj jednak, że powinny być bardzo dobrze ugotowane, a nawet rozgotowane. Warto zrobić z nich papkę, co ułatwi trawienie skrobi. Psy mogą ją trawić ze względu na gen, który się u nich wykształcił. Nie odbywa się to jednak przez ślinę, a przez enzymy trawienne. Bardzo ważne jest, żeby podawać zwierzakowi przestudzone ziemniaki. Gorące są niebezpieczne dla jego żołądka.
Wiesz już, czy pies może jeść ziemniaki. Warzywo dobrze ugotowane urozmaici dietę Twojego czworonoga, jednak nie może być go w jadłospisie zbyt wiele.
Co ze słodkimi ziemniakami? Pies może jeść bataty, które zawierają składniki mineralne takie jak mangan i potas. Zwykłe ziemniaki najlepiej rozgotować, natomiast słodkie możesz podawać po ugotowaniu nie tylko w formie papki, lecz także kostek.
Ziemniaki dla psa – co mają w sobie ziemniaki?
Znasz już odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść ziemniaki gotowane. Przyjrzyjmy się dokładniej powodom urozmaicenie diety zwierzaka tym warzywem.
W ziemniakach znajduje się błonnik, który w umiarkowanych ilościach powinien pojawić się w jadłospisie zwierzęcia. Ta substancja pochodzenia roślinnego ma pozytywny wpływ na pracę przewodu pokarmowego. Ziemniaki są również dobrym wypełniaczem, jeśli zwierzę nie może jeść zbóż. Warzywo to też źródło witamin, na przykład A.
Wszystkie zalety ziemniaków sprawiają, że są one chętnie wykorzystywane w karmach w odpowiedniej ilości. Właściwa zawartość w składzie powoduje, że warzywo może znaleźć się w codziennej diecie psa. Jeśli zwierzę zmaga się z nietolerancją pokarmową zbóż, warto zdecydować się na karmę, w której wypełniaczem będą właśnie ziemniaki.
Jeśli chcesz, żeby w jadłospisie zwierzęcia pojawiła się zdrowa ilość ziemniaków, dobrym rozwiązaniem są gotowe karmy. Jedna z propozycji to Wild Boar. Produkt charakteryzuje się dużą zawartością mięsa – jest go aż 85%. Składniki są pozyskiwane w odpowiedzialny sposób. Produkcja karmy odbywa się w Polsce. W składzie produktu znajdziesz oprócz ziemniaków również marchew, która jest źródłem antyoksydantów. To warzywo, które służy również psim seniorom.
Jeśli Twoje zwierzę nie przepada za karmami z dzika, zwróć uwagę na Proud Deer. To karma, w której składzie znajduje się mięso z jelenia. Jest to świetne źródło białka dla psów zmagających się z alergią, na przykład na kurczaka. W produkcie znajduje się oprócz ziemniaków również marchew, która dostarcza zwierzęciu odpowiednią ilość witaminy A. Ma ona wpływ na zdrowie oczu, skóry oraz sierści.
Możesz w codziennym jadłospisie wykorzystać również suchą karmę. Zwróć uwagę na Salmon Creek, czyli idealną propozycję dla psich fanów rybnego smaku. Produkt zawiera bataty, które nie obciążają układu pokarmowego. Karma charakteryzuje się bezzbożową formułą. W produkcie znajduje się tapioka, która jest bogata w skrobię, dlatego pozwala zachować zdrowe kości. Karma nie zawiera konserwantów i sztucznych aromatów.
W bezzbożowej karmie Chicken Field znajdziesz zarówno bataty, jak i ziemniaki. Produkt jest przeznaczony dla psów w każdym wieku i wszystkich ras. W karmie znajduje się olej z łososia, który jest źródłem kwasów omega-3. Mają one pozytywny wpływ na skórę i sierść, a także sprawność fizyczną. Karma jest wolna od zbędnych dodatków – konserwantów, aromatów i barwników.
Dietę zwierzęcia warto urozmaicić przysmakami. Sprawdzą się one świetnie jako nagroda zwiększająca efekty treningów. Smakołyki mogą pozytywnie wpływać na pracę jelit. W przysmaku Yummy Tummy znajdują się prebiotyki MOS i FOS, które wspomagają namnażanie się dobroczynnych bakterii. Dzięki wysokiemu poziomowi włókna pokarmowego smakołyk przyczynia się do stymulowania pracy jelit. Chrupiące granulki chętnie zje każdy pies. Ziemniaki i bataty także znajdują się w składzie tego produktu.
Przeczytaj także: Rośliny trujące dla psa – poradnik dla psich opiekunów i fanów roślin
Pies a ziemniaki – podsumowanie
Właścicieli psów zastanawia, co może pojawić się w diecie ich pupili jako urozmaicenie. Czy pies może jeść surowe ziemniaki? Zdecydowanie nie! Nie znaczy to jednak, że żadna forma warzywa nie jest odpowiednia dla czworonoga. Jaki sposób przygotowania kartofli będzie dla niego najlepszy? Pies trawi ziemniaki ugotowane, a wręcz rozgotowane. Muszą być podawane zawsze dopiero po ostudzeniu. Ich wysoki indeks glikemiczny powoduje jednak, że nie mogą pojawiać się w jadłospisie w zbyt dużej ilości. Są jednak dobrym uzupełnieniem diety.
Kartofle są źródłem błonnika pokarmowego, który pozytywnie oddziałuje na pracę przewodu pokarmowego. Ziemniaki rzadko wywołują alergię, dlatego pojawiają się w karmach dla psów zamiast zbóż. Jeśli chcesz zrezygnować z czasochłonnego, samodzielnego gotowania jedzenia dla pupila, to bezzbożowa karma o dużej zawartości mięsa sprawdzi się świetnie. Postaw także na bataty, które będą świetnym urozmaiceniem między innymi wśród przysmaków dla psów. Dzięki temu zwiększają się ich walory smakowe.
Leave a reply