Długie spacery po lasach i łąkach to wspaniała rozrywka dla psiaka. Czasem jednak może okazać się niebezpieczna. W jego sierści może skrywać się kleszcz. Wbicie się tego pasożyta w skórę Twojego pupila może doprowadzić do rozwinięcia się chorób odkleszczowych. Jedną z najczęściej występujących chorób jest babeszjoza. Może wyrządzić wiele szkód Twojemu pupilowi. Dowiedz się, jakie są jej najczęstsze objawy i jak zabezpieczyć swojego psa przed kleszczami.
Babeszjoza u psa – co to?
Ugryzienie kleszcza jest niezwykle niebezpieczne dla czworonoga. O tym z pewnością nie trzeba Ci przypominać. Zdarza się, że mimo różnych środków ochronnych pasożyt i tak zaatakuje psa. Czym to grozi? Może dojść do rozwinięcia się różnych chorób. Jedną z nich jest babeszjoza określana inaczej jako piroplazmoza.
Babeszjoza u psa występuje w wyniku ugryzienia przez kleszcza z rodzaju Dermacentor reticulatus. W gruczołach ślinowych tego pasożyta znajdują się chorobotwórcze pierwotniaki Babesia, które atakują krwinki czerwone zwierzęcia. Wywołują ich rozpad, co prowadzi do rozwinięcia się u psa anemii.
Babeszjoza występująca u psów po raz pierwszy została opisana w Stanach Zjednoczonych w 1934 roku, natomiast w Polsce w 1966.
Pierwotniaki Babesia żyją i rozwijają w erytrocytach. To sprawia, że istnieje ryzyko zakażenia w przypadku transfuzji krwi oraz wskutek kontaktu ran z zainfekowaną krwią. Wciąż jednak do choroby prowadzi przede wszystkim ugryzienie pasożyta – kleszcza. W Polsce za występowanie babeszjozy odpowiada głównie kleszcz łąkowy.
Przeczytaj także: Jak często myć psa? Poznaj odpowiedź!
Choroby przekazywane przez kleszcze – objawy
Wiesz już, czym jest babeszjoza u psa. Objawy tej choroby warto znać, żeby w porę zareagować. Jeśli szybko zostanie zdiagnozowana babeszjoza u psa, leczenie może być skuteczne. Bez niego choroba może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.
Babeszjoza u psa – objawy
Objawy babeszjozy u psa mogą mieć różny stopień nasilenia – od umiarkowanych do bardzo ciężkich. W przeciągu kilku lub kilkunastu dni od ugryzienia u zwierzęcia występuje wysoka gorączka, która może sięgać nawet 42℃.
Pierwsze objawy wiążą się również z osłabieniem, któremu towarzyszy brak apetytu. Zauważalne zaczynają być także oznaki niedokrwistości. Dostrzeżesz więc bladość błon śluzowych, natomiast w badaniach krwi widoczny będzie spadek liczby erytrocytów.
Objawy babeszjozy u psa to również problemy z poruszaniem się, zaburzenia równowagi, osłabienie kończyn tylnych czy zaburzenia ruchu. Zdarza się, że występuje przyspieszony oddech oraz zaburzenia krążenia. Po czym jeszcze możesz poznać, że u zwierzęcia wystąpiła babeszjoza? Objawy u psa to czasem zażółcenie skóry i błon śluzowych, co jest wynikiem żółtaczki.
To nie wszystkie szkody, jakie może poczynić żyjąca w krwinkach czerwonych babejsza. Objawy choroby u psa dobrze widoczne są w wynikach krwi. Może wystąpić zmniejszenie liczby płytek krwi, granulocytów obojętnochłonnych oraz krwinek białych.
Skutkiem aktywnej babejszy są też powiększone narządy wewnętrzne, w szczególności śledziona i wątroba. Choroba u psa, objawy daje podobne do innych popularnych schorzeń, na jakie narażone są psy. Właśnie dlatego tak istotna jest błyskawiczna reakcja. Jeśli zwierzę zaczyna zachowywać się niepokojąco, a podejrzewasz, że mogło zostać ugryzione przez kleszcza, jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii. Szybkie wykrycie choroby zwiększa szansę na wyleczenie Twojego pupila. Pamiętaj, nieleczona babeszjoza jest śmiertelna!
Przeczytaj także: Szczepienie szczeniaka – jakie wykonać i kiedy?
Babeszjoza u psów – leczenie
Wiesz już, czym objawia się babeszjoza u psów. Możliwie szybkie wprowadzenie leczenia zwiększy szansę na wyzdrowienie Twojego psa. Po tym, jak lekarz weterynarii zdiagnozuje chorobę, poda lek niszczący pierwotniaki, które krążą we krwi.
Pamiętaj, że w przypadku babeszjozy liczy się czas. Dlaczego? Im dłużej pierwotniaki będą w krwi czworonoga, tym dotkliwsze będą tego skutki. Lek na babeszjozę podaje się dożylnie. Istnieje ryzyko wstrząsu, dlatego zwierzę wymaga hospitalizacji. Jeśli choroba przyczyniła się do wystąpienia silnej anemii u psa, konieczna może okazać się transfuzja krwi.
Babeszjoza u psów – powikłania
Szybkie wykrycie choroby i odpowiednie leczenie może przynieść dobre efekty. Jednak w niektórych przypadkach bądź przez zbyt późne wykrycie choroby, istnieje ryzyko, że choroba pozostawi po sobie niechciane powikłania. Jakie?
Częstym powikłaniem po babeszjozie jest uszkodzenie nerek. Krążące we krwi bakterie wydzielają szkodliwe toksyny, które mogą doprowadzić do niewydolności nerek. Komplikacje mogą dotyczyć też układu neurologicznego i krążeniowo-oddechowego.
Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?
Babeszjoza u psa niesie za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji. To szybko postępująca choroba, która ma ostry przebieg. Najważniejsze jest więc ograniczyć ryzyko choroby. W jaki sposób? Przy pomocy preparatów zabezpieczających przed kleszczami!
Takie preparaty działają na różne gatunki kleszczy. Jednym z chętnie stosowanych produktów jest obroża przeciwkleszczowa, która działa nawet przez kilka miesięcy. Zawiera substancje odstraszające pasożyty. Substancje rozprzestrzeniają się na skórze zwierzęcia. Po kontakcie z substancją kleszcz umiera. Dzięki takiej obroży jesteś w stanie ochronić swojego psa najczęściej, zanim kleszcz zdąży ukąsić Twojego czworonoga. Jeśli jednak uda mu się wbić, umrze od razu. Co ważne, obroże bywają wodoodporne. To dobra informacja dla opiekunów czworonogów, które uwielbiają kąpać się w pobliskim zbiorniku wodnym podczas spaceru.
Obroża musi być odpowiednio założona, żeby prawidłowo działała. Nie możesz zbyt mocno jej ścisnąć, bo powodowałaby dyskomfort u Twojego zwierzęcia. Za luźna natomiast straci siłę działania, a poza tym istnieje ryzyko, że spadnie. Pamiętaj, że niektóre obroże dla psów są niebezpieczne dla kotów. Jeśli masz dwa zwierzaki, nie wybieraj produktu z permetryną. Jest trująca dla mruczków.
Do ochrony przed kleszczami służą też krople na kark. Preparat znajduje się w wygodnym opakowaniu z końcówką, która ułatwia aplikację. Krople na kark mogą odstraszać również pchły i komary, na które Twój psiak jest równie często narażony. Zapewniają ochronę przez kilka miesięcy, najczęściej do maksymalnie trzech.
Innym rozwiązaniem może być zastosowanie tabletki. Jednorazowe podanie zapewni Twojemu zwierzakowi ochronę na około 3 miesiące. Wszystko jednak zależy od konkretnego preparatu, dlatego zapoznaj się z ulotką. Dzięki temu zyskasz pewność, na jak długo Twój czworonożny przyjaciel będzie zabezpieczony. Wiele zwierząt niechętnie przyjmuje lekarstwa. Najwygodniej będzie Ci podać tabletkę w smacznej, mokrej karmie, na przykład Proud Deer czy Fierce Groose.
Teraz Twój pies może czuć się bezpieczny!
Po ugryzieniu przez kleszcza u zwierzęcia może wystąpić babeszjoza. Objawy u psa to między innymi apatia, gorączka, brak apetytu czy niedokrwistość. Nieleczona babeszjoza może doprowadzić do śmierci psa, dlatego zadbaj o profilaktykę. Krople, obroża czy tabletki ochronią czworonoga przed ugryzieniem pasożyta.
Pamiętaj jednak, że nawet najlepsze metody ochrony przed kleszczami nie dają pewności, że pasożyt nie wbije się w skórę psa i mu nie zaszkodzi. Zawsze po długim spacerze, na przykład po zarośniętej łące, obejrzyj czworonoga. W gęstym futrze może być Ci trudno zauważyć kleszcza na pierwszy rzut oka, dlatego warto przeczesać sierść.
Jeśli okaże się, że mimo ochrony, pasożyt wgryzł się w zwierzę, postaraj się go jak najszybciej usunąć. Do tego celu możesz zastosować specjalne akcesorium. W jaki sposób Ty chronisz swojego psa przed kleszczami? Który ze sposobów łączy według Ciebie wygodę ze skutecznością?
Leave a reply