Wiele psów uwielbia przysmaki, które może znaleźć na kuchennym stole. Niestety często nie służą one ich zdrowiu. Szczególną uwagę zwróć na słodycze. Podpowiadamy, czy pies może jeść czekoladę.
Czy pies może jeść czekoladę? Tak czy nie?
Jeść czekoladę lubi wiele osób. Dla Ciebie może się to ewentualnie skończyć nadprogramowymi kilogramami. U zwierzęcia skutki bywają znacznie poważniejsze. Pies a czekolada – jaka jest prawda?
Zastanawiasz się, czy pies może jeść czekoladę? Zdecydowanie nie! Ten produkt trzeba trzymać poza zasięgiem czworonożnego przyjaciela. Jeśli zdarza Ci się czekoladowy deser po posiłku, pamiętaj, by resztę niedojedzonej tabliczki schować do górnej części zabudowy kuchennej. Objawy zatrucia czekoladą mogą być bowiem bardzo poważne, a skutki nawet tragiczne.
Jeśli pies zjadł czekoladę, może wystąpić u niego większe niż zwykle pragnienie, a w konsekwencji również zwiększone oddawanie moczu. Objawy zatrucia dotykają różnych narządów. U zwierząt występuje ból brzucha. Zdarzają się problemy z poruszaniem – psiak się chwieje, nie może złapać równowagi. Wahania ciśnienia, ślinotok, przyspieszony oddech – one także mogą wystąpić, kiedy pies zje czekoladę.
Zatrucie może się nawet objawiać zmianami w zachowaniu. Czekolada dla psa jest na tyle niebezpieczna, że w ciężkich przypadkach zatrucia doprowadza do sztywności mięśni czy wystąpienia biegunki. Spadkiem temperatury również może zareagować pies. Czekolada doprowadza też do pojawienia się krwistego moczu.
W wielu przypadkach objawy zatrucia czekoladą pojawiają się już po 4 godzinach. Niezwykle ważna jest więc szybka reakcja opiekuna. Jeśli uszkodzony zostanie układ nerwowy i wystąpią drgawki, najczęściej zwierzęcia nie da się uratować.
Przeczytaj także: Produkty szkodliwe dla psa – lista 5 zakazanych produktów
Czemu psy nie mogą jeść czekolady?
Wiesz już, czy pies może czekoladę. Odpowiedź jest jasna: nigdy nie wolno podawać czworonogowi tego produktu. Od zjedzenia czekolady zwierzęciu grożą ogromne problemy zdrowotne. Nie warto więc ryzykować. Zawsze trzymaj tabliczki czekolady w niedostępnym dla pupila miejscu.
Czemu psy nie mogą jeść czekolady? Winna jest teobromina. Zawierają ją ziarna kakaowca. Właśnie przez teobrominę Twój zwierzak nie może jeść czekolady. Ten składnik znajduje się również w herbacie, kawie czy coli. Słodkiego smaku czekolady nigdy nie powinny poznać też inne zwierzęta – teobromina jest substancją trującą również dla koni, papug czy królików.
Zjedzenie dużej ilości czekolady może doprowadzić do osiągnięcia stężenia toksycznego teobrominy. W przypadku psów dawka toksyczna wynosi 100–300 mg na kilogram masy ciała.
Pamiętaj też, że teobromina jest substancją kumulującą się w organizmie zwierzęcia. Być może znasz opinię, że zwierzak może jeść czekoladę od czasu do czasu, bo jedna kostka nie jest szkodliwa. To nieprawda! Związki zawarte w tym produkcie zwierzęta bardzo wolno metabolizują i wydalają. Regularne podawanie małej ilości może więc doprowadzić do osiągnięcia stężenia toksycznego teobrominy. Nawet pozornie małe dawki w organizmie zwierzęcia wyrządzają szkodę.
Czy wiesz, że ważne jest, jakiego rodzaju czekolady spróbował pies? Dlaczego? Otóż gorzka czekolada jest bardziej niebezpieczna od mlecznej. Nie jest jednak tak, że po czekoladzie mlecznej nic zwierzęciu nie będzie. Ona również może wywołać niepożądane objawy zatrucia. Zrób więc wszystko, żeby uniknąć tego rodzaju czekolady w diecie pupila.
Teobromina nie jest jedyną odpowiedzią na pytanie: czemu czworonogi nie mogą jeść czekolady. Musisz wiedzieć, że znajdują się w niej jeszcze inne, szkodliwe dla zwierzaka składniki. Jednym z nich jest ksylitol, którego spożycie może doprowadzić nawet do uszkodzenia wątroby. Czekolada mleczna czy gorzka jest czasem urozmaicona rodzynkami. One też są szkodliwe dla zwierzaka. Wniosek jest taki, że każda czekolada dla psa jest niebezpieczna.
Twój psiak nie może jeść czekolady, jednak istnieje dla niego mnóstwo przysmaków, które sprawdzą się pomiędzy posiłkami. Urozmaicisz dietę pupila przy pomocy produktu Yummy Tummy – stymuluje on pracę jelit. Jeśli Twój psiak chce jeść czekoladę, nigdy mu na to nie pozwalaj. Jest wiele zdrowych przysmaków. Kolejny z nich to Total Teeth, który wspomaga utrzymanie higieny jamy ustnej. Produkt zawiera ekstrakt z zielonej herbaty – odpowiada on za hamowanie rozwoju bakterii. Węgiel aktywny przyczynia się do utrzymania bieli zębów, natomiast mięta pieprzowa zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi.
Świetnie sprawdzi się też smakołyk Fluffy Fur. Posłuży jako nagroda za dobre zachowanie, na przykład podczas treningu. Skład przysmaków został tak skomponowany, żeby wspierały one zdrowie sierści i skóry czworonożnego przyjaciela.
Co zrobić, gdy pies zjadł czekoladę?
Wiesz już dobrze, jaka jest odpowiedź na pytanie: czy pies może czekoladę. Mimo pilnowania słodkości czasem i tak zwierzętom uda się coś podkraść. Jeśli doszło do zjedzenia czekolady przez psa, musisz działać jak najszybciej. Potrzebna będzie wizyta u lekarza weterynarii. Czy możesz zrobić coś samodzielnie?
Wchodzisz do pokoju i widzisz, że Twój psiak właśnie zaczyna jeść czekoladę. Pierwsze, co należy zrobić, to zabrać mu ją i spróbować ocenić, ile zdążył już połknąć. Pamiętaj, że toksyczna jest dawka teobrominy wynosząca 100–300 mg na kilogram masy ciała psa.
Polecanym rozwiązaniem jest spowodowanie wymiotów u zwierzęcia. Potrzebna jest do tego woda utleniona, którą trzeba podać psu bezpośrednio do pyszczka. Odpowiednia ilość to 1–5 ml na kilogram masy ciała, ale nie więcej niż 50 ml. Warto jednak udać się do lekarza weterynarii, nawet jeśli udało się doprowadzić do wymiotów. Pies, czekolada – to połączenie, które powinno wzbudzić w Tobie zawsze niepokój.
Jeśli objawy są już widoczne, a Ty nie wiesz, kiedy pies zaczął jeść czekoladę i ile jej przyjął, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza weterynarii. Specjalista oceni stan zwierzęcia, poda odpowiednie środki. Czas odgrywa ogromną rolę. Zbyt późne dotarcie do lekarza weterynarii grozi śmiercią zwierzęcia.
Pies a czekolada – podsumowanie
Z pewnością zdarza Ci się jeść czekoladę na deser. Czy pies może jeść czekoladę razem z Tobą? Ten słodki przysmak nigdy nie powinien trafić do ust zwierzaka. Ty możesz jeść czekoladę bez obaw, natomiast psu grożą poważne konsekwencje zdrowotne. Do objawów zatrucia należą przyspieszony oddech, trudności z poruszaniem się, zwiększone pragnienie. Czasem dochodzi do sztywności mięśni, drgawek oraz krwistego moczu. Bezpieczniej jeść czekoladę w samotności, a jeśli nie dokończysz tabliczki, schowaj ją poza zasięgiem pupila.
Jeśli jednak nie udało Ci się upilnować zwierzaka, to pamiętaj, że zbyt wolna reakcja lub zbyt duża ilość zjedzonej czekolady może sprawić, że życia psa nie uda się uratować. Mleczna czy gorzka czekolada powinny zawsze znajdować się poza zasięgiem Twojego zwierzęcia. Zjedzenie dużej ilości czekolady wymaga wizyty u lekarza weterynarii. Specjalista oceni stan czworonoga i poda odpowiednie środki.
Leave a reply