Śliwki są smaczne tuż po zerwaniu z drzewa, ale wykorzystuje się je też przetworzone, na przykład w dżemach i ciastach. Bogaty w witaminy owoc warto wkomponować we własną dietę, a co z jadłospisem czworonoga? Podpowiadamy, czy pies może jeść śliwki.
Czy pies może jeść śliwki?
Podstawą żywienia psów jest mięso, ale w diecie zwierzęcia mogą się też pojawić warzywa i zioła. Znajdziesz je nawet w gotowych karmach. Ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji, o co dbają producenci. Owoce też mogą stać się elementem jadłospisu, jednak w mniejszej ilości niż warzywa ze względu na dużą zawartość cukru.
Wiele czworonogów chętnie zjada to, co pojawia się na talerzu ich opiekunów. Dietę zwierząt może urozmaicać wiele z Twoich produktów spożywczych, jednak niektóre są szkodliwe. Co z owocami? Czy zwierzę może jeść śliwki? Tak! Można podawać psu śliwki, jednak nie powinny pojawiać się w codziennej diecie. Niech będą jedynie dodatkiem. Możesz podawać je, gdy są świeże, czyli w sezonie. Pies śliwki dopiero co zerwane z drzewa i umyte z pewnością zje ze smakiem. Najwięcej tych owoców – w zależności od odmiany – pojawia się od sierpnia do października. Najpopularniejsze w Polsce są śliwki węgierki.
Wiesz już, czy pies może jeść śliwki. Warto również dowiedzieć się, w jakiej formie ten owocowy przysmak może pojawić się w jego diecie. Czy pies może jeść śliwki od razu po zerwaniu ich z drzewa? Nie!
Zwierzę może jeść śliwki, ale bez pestek. Zawsze usuwaj je przed podaniem owocowej przekąski czworonogowi. Pestki śliwek są szkodliwe. Zawierają toksyczną substancję, którą jest cyjanowodór. Poza tym przegryzione i połknięte mogą podrażnić przewód pokarmowy. Śliwki dla psa muszą być zawsze umyte. Opłucz je przed podaniem zwierzakowi, nawet jeśli są urwane z drzewa w Twoim ogrodzie.
Walory smakowe powodują, że niektóre zwierzaki szczególnie upodobały sobie ten owocowy przysmak. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli pies lubi śliwki bardziej niż inne owoce, to nie mogą one być codziennym składnikiem w jego diecie. Mimo tego, że zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych, nie są konieczne w jadłospisie. Podawaj je okazjonalnie. Bezpieczniej, jeśli owoc będzie pokrojony w kostkę. Sprawdzi się jako nagroda podczas nauki komend lub sztuczek.
Przeczytaj także: Dynia dla psa – czy ten jesienny przysmak to dobry pomysł?
Śliwki dla psa – jak wpływają na czworonoga?
Śliwki zawierają wartościowe dla psa substancje odżywcze. Są bogate w potas, magnez, mangan i miedź. Śliwki węgierki i inne odmiany zawierają również witaminy: A, C, E, K i z grupy B. W owocach znajdują się prozdrowotne antyoksydanty.
Śliwki jako składnik psiej diety dobrze wpływają na układ nerwowy, co jest zasługą witamin z grupy B. Owoce zawierające dużą ilość witaminy C pozytywnie oddziałują na odporność organizmu. Przyczyniają się też do łagodzenia stanów zapalnych. Witamina C jest ważna zarówno dla psychicznej, jak i fizycznej kondycji organizmu. Jej niedobór objawia się osłabieniem, powolnym gojeniem się ran oraz problemami ze skórą i stawami.
Zwierzę może jeść śliwki oraz inne owoce, co wykorzystują producenci w gotowych karmach. Suszone jabłko czy borówka sprawiają, że pokarm jest bogaty w witaminy i smaczny. Te składniki znajdziesz w karmie Salmon Creek, która jest bezzbożowa, a jej smak przypadnie do gustu fanom ryb. W składzie są bataty, czyli dobre źródło węglowodanów. Do produktu dodany jest ekstrakt z Yucca Schindigera, który ma za zadanie zmniejszać brzydki zapach odchodów.
Suszone jabłko i jagody znajdziesz też w karmie Chicken Field, która jest bogata w mięso z kurczaka i indyka. Produkt został wzbogacony olejem z łososia, czyli źródłem kwasów omega-3. Przyczyniają się one do zachowania funkcji poznawczych oraz utrzymania zdrowej sierści i skóry.
Przeczytaj także: Rośliny trujące dla psa – poradnik dla psich opiekunów i fanów roślin
W karmie Duck Pond znajdziesz między innymi suszoną żurawinę, jabłko i borówkę. Produkt oprócz kaczki zawiera wieprzowinę i wołowinę, które dbają o odpowiednią ilość białka w diecie Twojego czworonożnego przyjaciela. W składzie znajdziesz glukozaminę i chondroitynę – są ważne dla zdrowia stawów.
W mokrych karmach również znajdziesz żurawinę – zawiera ją między innymi produkt Fierce Goose. Produkt nie zawiera zbóż i sztucznych dodatków, a jego produkcja odbywa się w Polsce.
Czy psy mogą jeść śliwki? Tak, ale uważaj na cukry zawarte w tych owocach. Zbyt duża ich podaż niesie za sobą negatywne konsekwencje. Jednym z nich jest nadwaga, która prowadzi między innymi do problemów ze stawami. Kaloryczność śliwek wynosi około 45–60 kcal w zależności od odmiany.
Prozdrowotne antyoksydanty czy witaminy to zdecydowana zaleta owoców, które zawierają też sporą dawkę błonnika. Jest on potrzebny w psiej diecie, jednak za duża ilość może się przyczynić do bólu brzucha czy wystąpienia biegunki. Duża ilość popularnych owoców źle wpływa na układ pokarmowy zwierzęcia.
Jeśli Twój czworonożny przyjaciel ma wrażliwy brzuch, a przez to specjalne wymagania żywieniowe, śliwki mogą okazać się złym pomysłem. Kiedy dieta takiego zwierzęcia jest już dobrze skomponowana, lepiej uważać na wprowadzanie do niej nowych elementów. Warto skonsultować z weterynarzem podawanie owoców jako przysmaku, jeśli pies ma wrażliwy układ pokarmowy.
Czy pies może jeść suszone śliwki?
Czy psy mogą jeść śliwki w świeżej, nieprzetworzonej wersji? Jak już wiesz: tak. Suszone owoce czasem również pojawiają się w diecie tych zwierząt. Może być to między innymi jabłko. Czy pies może jeść suszone śliwki? Zdania na ten temat są podzielone.
Bardzo mała ilość śliwek suszonych nie powinna zaszkodzić zwierzęciu. Nie warto jednak urozmaicać nimi psiej diety. Zaletą śliwek suszonych jest bogactwo wartościowych, zdrowych substancji, jednak ogromna wada to wysoka kaloryczność. W diecie psa suszone śliwki nie powinny się przez nią pojawiać.
Podawanie psu śliwki w suszonej wersji niepotrzebnie zwiększa dzienną kaloryczność przyjętego pokarmu. Lepiej wykorzystać ją na mięsne smaczki, na przykład Fluffy Fur, lub inny owoc – sprawdzi się jabłko. Suszone śliwki niech pozostaną przysmakiem tylko dla Ciebie. Inne owoce w tak przetworzonej wersji sprawdzą się lepiej. Są nawet stosowane w karmach przeznaczonych do codziennego karmienia, co potwierdza, że to bezpieczny składnik.
Zdrowy pies to szczęśliwy pies – śliwki w diecie zwierzaka
Starasz się w sezonie jeść śliwki i widzisz, że Twój zwierzak jest nimi zainteresowany? Czworonogi uwielbiają podkradać to, co znajdzie się na talerzu opiekuna. Niejeden pies śliwki zje z zadowoleniem. Pamiętaj jednak, że podstawą psiej diety ma być mięso. Owoce mogą pojawić się w jadłospisie, jednak w znacznie mniejszej ilości. W diecie psa sprawdzą się zarówno świeże, jak i suszone owoce. Śliwki warto jednak podawać nieprzetworzone. Mają świetne walory smakowe, a ich kaloryczność nie jest za wysoka. Suszone śliwki pozostaw więc na swoim talerzu. Zwierzak niech cieszy się smakiem tych świeżych, zerwanych z drzewa. Podawaj psu śliwki po umyciu, zawsze pokrojone, co zapobiegnie zakrztuszeniu się przez zwierzę. Koniecznie uważaj na pestki – nie mogą być elementem psiej diety.
Leave a reply