Pępowina występuje u ssaków, a następstwem jej usunięcia jest pępek. Nie u wszystkich ma taką samą postać. Blizna u człowieka znacznie różni się od tej występującej u zwierząt. Czy psy mają pępek? Tak! Dowiedz się, jak wygląda pępek zwierzęcia i czy ma jakieś ważne funkcje.
Czy psy mają pępek?
Zastanawiasz się, czy psy mają pępek? Odpowiedź brzmi: tak! Pępek psa jest rodzajem blizny, która powstaje u ssaków łożyskowych po odcięciu pępowiny. Ona natomiast jest przewodem łączącym płód z łożyskiem. Takie połączenie jest niezbędne, żeby płód mógł otrzymać wszystko, czego potrzebuje do rozwoju. Przekazywane są więc tlen i składniki odżywcze. Z tego powodu tak ważne jest zdrowe karmienie ciężarnej suczki.
W jadłospisie przyszłej psiej mamy powinna pojawić się sucha karma, której ilość należy zwiększyć w ostatnich tygodniach ciąży. To ważne, ponieważ w dniach przed porodem zwierzę ma mniejszy apetyt. W diecie ciężarnej suczki nie mogą wystąpić niedobory niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Może to bowiem doprowadzić do zmniejszonej masy urodzeniowej szczeniąt, zbyt wczesnego porodu oraz słabego rozwoju łożyska.
W przypadku karmienia samodzielnie gotowanym jedzeniem konieczne jest zastosowanie suplementów, które wzbogacą dania o niezbędne składniki. Jednym z potrzebnych dodatków jest olej z łososia. Zawiera on kwasy tłuszczowe DHA i EPA, które są potrzebne nie tylko suczkom w ciąży, lecz także podczas karmienia młodych. Kwasy te mają wpływ na rozwój płodów. Podawanie suplementów warto skonsultować z weterynarzem.
Dobrze sprawdzi się olej z łososia Benji’s Planet, który jest tłoczony na zimno, dzięki czemu nie utracił swoich cennych właściwości. Lekko rybi zapach zachęca zwierzę do jedzenia posiłków. Wyprodukowany w Polsce olej został zamknięty w szklanej butelce. Produkt nie zawiera żadnych zbędnych dodatków, na przykład barwników.
Po narodzinach pępowina przestaje być potrzebna. U ludzi jest odcinana, natomiast w przypadku psów to matka zajmuje się odgryzieniem. Co ciekawe, psia mama zjada ją wraz z łożyskiem.
U człowieka pępek jest bardzo widoczny. Wiele zależy od tego, w jaki sposób skóra dziecka obrośnie sznur pępowinowy w życiu płodowym. Zazwyczaj pępek człowieka jest wklęsły, co oznacza, że pierścień pępkowy zrósł się w prawidłowy sposób. Rzadziej występuje wypukła blizna, która może być wynikiem przejścia łagodnej infekcji w czasie gojenia. Jak jest u zwierząt? Czy psy mają pępki dobrze widoczne?
Przeczytaj także: Wiek psa – jak obliczyć, ile Twój pupil ma lat?
Jak wygląda pępek u psa?
Wiesz już, czy psy mają pępki. Jak w przypadku wszystkich ssaków łożyskowych u nich również występuje ta blizna, jednak widoczna jest tylko u ludzi i małp. Psiego pępka nie dostrzeżesz z łatwością – zazwyczaj jest niezauważalny. Możesz jednak poczuć go u dorosłych psów podczas dotyku – to lekkie zgrubienie.
Jeśli chcesz zobaczyć bliznę u czworonoga, jedyna szansa jest tuż po jego narodzinach. Możesz wtedy dostrzec miejsce, w którym po zagojeniu pojawi się pępek. Pamiętaj jednak, że jest to szczególny czas dla suczki i lepiej nie zabierać jej szczeniaków tylko po to, żeby obejrzeć obszar, w którym pojawi się blizna. Mogłoby ją to niepotrzebnie zaniepokoić.
Pępek psa znajduje się na środku brzucha. Szukaj go kilka centymetrów poniżej mostka. Pamiętaj, że niewidoczny pępek to dobry znak. Jeśli byłby wystający czy opuchnięty, to najprawdopodobniej doszło do nieprawidłowego zagojenia się rany po pępowinie.
Jak wygląda pępek u psa? Blizna powinna mieć formę kreski, która jest niemal niewyczuwalna. Opuchnięta może oznaczać, że u zwierzęcia wystąpiła przepuklina pępkowa. Problem jest charakterystyczny dla szczeniąt. Przepuklina może się jednak pojawić również u starszych zwierząt, które mają zbyt słabo rozwinięte mięśnie brzucha, a aktywność fizyczna jest za intensywna.
Jeśli problem wystąpił u szczenięcia, to jest szansa, że cofnie się samoistnie jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia. Bywa jednak, że konieczna jest interwencja chirurgiczna. Warto wiedzieć, że niektóre rasy mają tendencję do takiej przepukliny – są to basenji, pekińczyk i wyżeł weimarski. Przepuklina pępkowa u szczenięcia może wystąpić wskutek pociągnięcia pępowiny przy porodzie. Trzeba więc być przy tym wydarzeniu i w razie potrzeby pomóc psiej mamie.
Przeczytaj także: Rośliny trujące dla psa – poradnik dla psich opiekunów i fanów roślin
Pępek u szczeniaka – do czego jest potrzebny?
Po narodzinach pępowina nie jest już potrzebna psiemu dziecku. Pępek u szczeniaka natomiast staje się po prostu blizną. Nie ma więc konkretnej funkcji. Mimo że nie jest potrzebny, może doprowadzić do pewnych problemów. Chodzi o wspomnianą wcześniej przepuklinę pępkową. Dochodzi do niej, jeśli po urodzeniu nie do końca zamknie się pierścień pępkowy, przez który w życiu płodowym przechodzą naczynia krwionośne.
Pępkowa przepuklina u szczenięcia jest raczej bezbolesna. Zwierzę nie będzie zwracało na nią uwagi. Wielkość przepukliny dochodzi do 3 cm. Po dostrzeżeniu jej u zwierzęcia warto zabrać go do lekarza weterynarii. Tylko specjalista jest w stanie ocenić, czy pies będzie potrzebował interwencji chirurgicznej. Jeśli tak, to często usuwa się przepuklinę przy okazji zabiegu sterylizacji. Sama może się zamknąć mniej więcej do 6. miesiąca życia.
Operacja przepukliny nie jest skomplikowana. Jeśli natomiast doszło do uwięźnięcia zawartości przepukliny pępkowej, to konieczna staje się resekcja części narządu. W tym przypadku zabieg staje się bardziej skomplikowany, a ryzyko ewentualnych powikłań się zwiększa. Niezależnie od rodzaju interwencji chirurgicznej konieczne jest zabezpieczenie rany przed lizaniem przez psa – pomocny może być specjalny kołnierz. Wymagane jest też codzienne kontrolowanie rany, zmiana opatrunków i odkażanie.
Zazwyczaj przepuklina jest wrodzonym problemem. Dochodzi do niej ze względu na zaburzenia w życiu płodowym. Często u samców, u których występuje przepuklina, występuje też wnętrostwo.
Przepuklinę pępkową możesz zauważyć u zwierzęcia dopiero po kilku tygodniach. Nie jest więc pewne, że jeśli nie widzisz jej u kilkudniowego malucha, to problem nie wystąpi.
Przeczytaj także: Czy psy widzą kolory? Świat oczami czworonoga!
Psi pępek – podsumowanie
Pępek jest blizną. Występuje w miejscu, z którego kiedyś wychodziła pępowina. To dzięki niej do organizmu płodu dostarczane są składniki odżywcze, a odprowadzane produkty przemiany materii. U człowieka blizna ma zazwyczaj wklęsłą formę i jest dobrze widoczna, a jak wygląda pępek u czworonoga? Pozostaje właściwie niezauważalny. Znajduje się kilka centymetrów pod mostkiem. Podczas głaskania zwierzęcia możesz wyczuć delikatne zgrubienie. Pępek nie ma żadnej funkcji, jednak w jego obrębie czasem pojawia się problem, którym jest przepuklina. Zazwyczaj jest bezbolesna, dlatego nie zauważysz u zwierzęcia zmiany zachowania. Warto poprosić o opinię weterynarza. Przed ukończeniem roku przepuklina często cofa się samoistnie. Jeśli tak się nie stanie, może być konieczna interwencja chirurgiczna. Do wystąpienia przepukliny niektóre rasy mają większą tendencję – są to: basenji, pekińczyk i wyżeł weimarski.
Leave a reply