Pies chętnie zje to, co pojawi się na Twoim talerzu. Część z produktów może być fantastycznym smakołykiem, a niektóre są niebezpieczne dla zwierzęcia. Do której grupy należy dynia dla psa? Podpowiadamy, czy jesienne warzywo może wzbogacić dietę czworonoga.
Dynia dla psa – czy to dobry pomysł?
Pies to względny mięsożerca, dlatego w jego diecie powinno królować mięso – to właśnie w nim znajdują się niezbędne substancje odżywcze. Zwierzę radzi sobie jednak również z trawieniem roślinnych produktów, które często pojawiają się w gotowych karmach. Są też podawane przez opiekunów jako dodatek. Ważne, żeby miały odpowiednią formę.
Puree, zupa, ciasto – Ty możesz wykorzystać dynię na wiele różnych sposobów. Czy w jakiejkolwiek formie to warzywo będzie odpowiednie również dla czworonoga? Zdecydowanie tak! Pamiętaj jednak, że występują różnorodne odmiany dyni. Najlepsze dla zwierzaka będą te z pomarańczowym miąższem.
W diecie zwierzęcia nie może pojawić się dekoracyjna dynia. Pies otrułby się zawartymi w takiej ozdobie toksycznymi, gorzkimi substancjami. U zwierzęcia mogą wtedy wystąpić biegunka, wymioty i ślinotok. Objawy zatrucia dynią to również drżenie i skurcze. Może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Zatrucie dekoracyjną dynią to sytuacja, która wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem weterynarii.
Jeśli nie masz pewności, czy dynia dla psa jest odpowiednia, samodzielnie sprawdź mały kawałek. Jeśli wyczuwasz gorzki smak, zrezygnuj z podawania warzywa czworonogowi. Duża liczba receptorów smakowych pozwoli Ci szybko rozpoznać, czy dynia jest gorzka.
Planujesz udekorować dom na jesień ozdobnymi dyniami? Ułóż je poza zasięgiem czworonożnego przyjaciela. Być może nieświadome zagrożeń zwierzę będzie chciało spróbować warzywa, które jest dla niego niezdrowe.
Przeczytaj także: Czy pies może jeść ziemniaki? Mamy odpowiedź!
Co ma w sobie dynia? Pies będzie zachwycony!
Dynię możesz potraktować jako niskokaloryczną przekąskę dla psiaka. W 100 g jesiennego warzywa znajduje się 30 kcal. To naprawdę niewiele! Jeśli Twój zwierzak walczy z nadwagą, może jeść dynię jako zdrowy, niskokaloryczny przysmak.
Dynia jest bogata w beta-karoten, czyli naturalny antyoksydant. To bomba witaminowa, która zawiera witaminy: A, C, E, K, B1, B2, B6. Nie brakuje w niej również składników mineralnych – magnezu, fosforu, żelaza, cynku.
Pestki dyni również są wartościowe. Dzięki nim możesz wzbogacić dietę psa o nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik i sporą dawkę białka. To również źródło magnezu, witaminy E oraz cynku. Musisz jednak wiedzieć, że pestki są kaloryczne – w 100 g znajduje się aż 560 kcal.
Zdecydowanie warto jeść dynię ze względu na bogactwo witamin i minerałów. Dla psa również będzie to wartościowy posiłek. Jesienne warzywo w jadłospisie będzie miało pozytywny wpływ na zdrowie psich oczu i skóry. To też cenny składnik diety dla układu odpornościowego i pracy nerek. Zawarte w dyni antyoksydanty i witaminy przyczynią się do zmniejszenia stanów zapalnych w organizmie Twojego czworonożnego przyjaciela.
Warzywo pełne cennych składników jest pomocne przy problemach z nerkami. Dynia dla psa wykazuje bowiem działanie moczopędne. Duża zawartość błonnika sprawia, że podanie warzywa jest pomocne przy biegunkach i zaparciach.
Jak przygotować dynię dla psa?
Twój czworonożny przyjaciel może jeść pestki dyni. Ważne jest jednak, żeby ich nie solić. Wykorzystaj młynek do kawy, żeby zmielić pestki dyni. Dzięki takiemu przygotowaniu przysmak nie utknie zwierzakowi w zębach i nie będzie ryzyka zadławienia. Zmielone pestki mogą stać się świetnym urozmaiceniem karmy, którą Twój pies niechętnie je. To dobry przysmak dla niejadka. Takiego, któremu gotowe karmy szybko się nudzą. Pamiętaj jednak, że w diecie może znaleźć się tylko ograniczona ilość pestek. Są one bowiem wysokokaloryczne i tłuste.
Jak przygotować dynię dla psa? Podawaj ją koniecznie bez skóry i pestek. Czy dobra będzie surowa dynia dla psa? Najlepiej sprawdzi się warzywo w ugotowanej formie. Możesz wykonać puree. Pamiętaj, żeby nie stosować żadnych przypraw – sól szkodzi zwierzęciu. Przecieru z dyni nie może być w diecie psa zbyt wiele, ponieważ mogłoby to doprowadzić do wystąpienia biegunki. Warzywo sprawdzi się też podawane po ugotowaniu w formie kostek – będzie dobrym zastępstwem dla bardziej kalorycznych przysmaków. Surowa dynia jest mniej zalecana – dzięki obróbce termicznej skrobia z nieprzyswajalnej zmieni się w lekkostrawną.
Wiesz już, że jesienne warzywo może ze smakiem zjeść Twój pies. Dynia urozmaici jego jadłospis. O doskonałych właściwościach jesiennego warzywa wiedzą również producenci karm, dlatego pojawia się ono w ich składzie. Możesz zdecydować się między innymi na karmę Duck Pond, która jest przeznaczona dla zwierząt wszystkich ras i w każdym wieku. Bezzbożowy produkt z dużą zawartością mięsa ma w składzie również bataty, które są źródłem naturalnych węglowodanów. Ta pełnoporcjowa karma gotowa została wzbogacona olejem z łososia – jest on bogaty w kwasy omega-3. Dzięki temu skóra i sierść zwierzęcia będą w dobrej kondycji.
Jeśli Twój zwierzak jest fanem rybnych smaków, zdecyduj się na suchą karmę Salmon Creek. Znajdują się w niej między innymi łosoś i pstrąg, które zostały pozyskane w odpowiedzialny sposób. W karmie znajduje się nie tylko dynia, lecz także bataty będące źródłem węglowodanów. W produkcie są też związki chemiczne, które mają pozytywny wpływ na zdrowie kości i stawów.
Jeśli dopiero poznajesz swoje zwierzę i nie wiesz, czy lubi karmy z dyniami, zdecyduj się na zestaw testowy. Znajdziesz w nim Duck Pond i Salmon Creek, w których składzie jest jesienne warzywo. Zestaw zawiera też karmę Chicken Field. To produkt, który został wzbogacony batatami. Dostarczają one zwierzakowi energii.
Przeczytaj także: Rośliny trujące dla psa – poradnik dla psich opiekunów i fanów roślin
Pies i dynia – podsumowanie
Warto jeść dynię w jesiennym sezonie. Dostarczy ona wielu wartości nie tylko Tobie, lecz także Twojemu zwierzakowi. W diecie psa muszą się pojawić odpowiednie odmiany dyni. Najlepsze są te z pomarańczowym miąższem. Pamiętaj, że dekoracyjne mogą zaszkodzić psu, dlatego powinny znajdować się poza jego zasięgiem.
Na talerzu niech znajdzie się sama dynia, pozbawiona jakichkolwiek przypraw. Warto wiedzieć, jakie części dyni podawane mogą być zwierzęciu bez obaw. Najlepszy będzie miąższ. Pamiętaj, żeby warzywo było obrane i pozbawione pestek. Surowa dynia dla psa nie jest co prawda bardzo groźna, jednak może być ciężkostrawna. Najlepiej, jeśli ją ugotujesz. Zwierzę może jeść dynię w formie puree. Dobrze sprawdzi się też ugotowane warzywo pokrojone w kostkę. Dynia zawiera błonnik, a to ważne dla zwierzęcia, ponieważ prawidłowa mikroflora jelit wpływa pozytywnie na cały organizm. Pies i dynia – to połączenie nie powinno nikogo dziwić. Warzywo pojawia się nawet w gotowych karmach dla czworonogów. Możesz więc łatwo urozmaicić nim posiłki, które na co dzień zjada pies. Dynia dostarczy zwierzakowi wielu witamin i składników odżywczych!
Leave a reply