Opublikowano

Podstawy żywienia psów

Prawidłowe żywienie jest bardzo ważnym elementem opieki nad psem i ma kluczowe znaczenia dla zdrowia i utrzymania dobrego samopoczucia.

Zbilansowanie, czyli wszystkie niezbędne składniki odżywcze

Wśród składników odżywczych można wyróżnić takie, które dostarczają energii: białka, tłuszcze i węglowodany oraz te nie niosące żadnej wartości energetycznej, ale również niezbędne każdemu organizmowi: składniki mineralne, witaminy i woda. Ten ostatni jest najważniejszym składnikiem, zatem należy pamiętać, aby zwierzę miało stały dostęp do świeżej i czystej wody.

Zapotrzebowanie energetyczne to ilość energii jaka musi być dostarczona, aby pokryć dzienne straty energii. Zależy między innymi od wielkości zwierzęcia, wieku, stanu fizjologicznego czy poziomu aktywności fizycznej.

W przypadku stosowania gotowych karm pełnoporcjowych, żadne dodatki mineralne ani witaminowe nie są potrzebne. Karma pełnoporcjowa to taka, która dostarcza wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach i może stanowić jedyny pokarm przez całe życie zwierzęcia, bez ryzyka wystąpienia niedoborów pokarmowych.

Stopniowa zmiana karmy

Należy podkreślić, że zmiany czy urozmaicenia sposobu żywienia nie powinny być gwałtowne. Wprowadzanie nowej diety musi odbywać się stopniowo. Przez pierwszy tydzień należy systematycznie zwiększać udział nowej karmy, dzięki czemu unikamy drastycznych zmian, a przewód pokarmowy ma możliwość dostosowania ilości i rodzaju soków trawiennych do nowego pokarmu. Dopiero po około dwóch miesiącach możemy obiektywnie ocenić wpływ danego sposobu żywienia na zwierzę. Jeśli pies wypróżnia się prawidłowo i regularnie, nie ma wahań masy ciała, ma zdrową skórę i sierść oraz dobry apetyt – najprawdopodobniej świadczy to o właściwie dobranej diecie.

Zbyt częste zmiany karmy (np. co miesiąc) mogą prowadzić do zaburzeń adaptacji przewodu pokarmowego. Zatem jeśli nie pojawia się wyraźny powód (np. niestrawność, apatia) nie ma uzasadnienia do zmiany sposobu żywienia i warto utrzymać stabilną dietę przynajmniej przez kwartał.

Karma, która służy zwierzęciu może być podawana przez wiele lat – do momentu, aż zmienią się jego potrzeby fizjologiczne.

Stałe pory karmienia

Kolejną ważną zasadą w podawaniu pokarmu jest powtarzalność i regularność pór karmienia. Jedzenie nie powinno być stale dostępne w misce, ze względu na bezpieczeństwo mikrobiologiczne oraz straty wartości odżywczych, a także z powodów behawioralnych – taka karma staje się mało atrakcyjna, przez co pies może zacząć wybrzydzać. Jeśli po 15-20 minutach karma nie została zjedzona, należy zabrać miskę. Kolejny posiłek podajemy o wyznaczonej porze.

Ograniczona ilość przekąsek

Zawsze należy przestrzegać ważnej reguły – przekąski i wszystkie inne dodatki podane poza podstawową karmą nie powinny pokrywać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania zwierzęcia na energię. Nie możemy zapominać, że nie tylko podstawowa karma stanowi źródło energii i składników pokarmowych, ale także przekąski podawane między posiłkami.

Pamiętaj, że na dobre samopoczucie psa ma wpływ nie tylko podawanie przekąsek i karmy w misce. Zadbaj o odpowiednią ilość ruchu, poprzez spacery i zabawę. Poza aktywnością fizyczną pies potrzebuje także stymulacji intelektualnej, np. ćwiczeń posłuszeństwa czy tropienia.

Autor artykułu: Karolina Hołda – Specjalistka w dziedzinie dietetyki zwierzęcej, edukatorka, certyfikowana trenerka nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *